“Ukrayna, Türkiye’ye ayçiçek yağı ihracatında Rusya’nın yerini alabilir”

aycicek

Rusya’da, Türkiye’nin bazı tahıl ürünlerine getirdiği ithalat yasağının sektör için ciddi sonuçlar doğurmasından endişe ediliyor. Türkiye’nin Rusya’dan ithal edilen buğday, mısır, ayçiçeği yağı ve küspesimde gümrük muafiyetini kaldırmasının Rusya’yı uğratabileceği tahmini zarar 500 milyon dolar olarak hesaplanıyor.

Ukragrocolsult.com sitesinde yer alan analizde, Ankara’nın Rusya ile ilgili bu kararının, Ukrayna’dan Türkiye’ye ayçiçek yağı ihracatında ciddi artışa yol açabileceği öngörüldü.

Ayçiçek yağı ihracatının yaklaşık yüzde 40’ını Türkiye’ye yapan Rusya için bu yasağın, “Türkiye pazarını kaybetme” anlamına geldiği savunulan yazıda, Ukrayna’nın bu alanda Rusya’nın yerini doldurabileceği tahmin edildi.

Rusya’da da sektör temsilcileri, sorunun giderilmemesi halinde Türkiye’nin, başta Ukrayna olmak üzere başka pazarlardan ayçiçek yağı ithalatını artırmasından çekiniyor.

Yasak nedeniyle Rusya’nın Türkiye’ye bu sezon ihraç edilemeyecek ayçiçek yağından 165 milyon dolar, buğdaydan 90 milyon dolarlık kayba uğrayacağı öngörülüyor.

Rusya Federal Tahıl Güvenliği ve Kalitesi Değerlendirme Merkezinin verilerine göre Rusya, sezon başından 20 Mart 2017 tarihine kadar 31,7 milyon ton tahıl ihraç etti. Bu dönemde Rusya’dan Türkiye’ye 2,1 milyon ton buğday, 431 bin 700 ton ayçiçek yağı küspesi, 431 bin 400 ton mısır ve 370 bin ton ayçiçek yağı ihraç edildi.

Türkiye, Rusya’dan ithal edilen buğday, mısır, ayçiçek yağı ve küspesi için gümrük muafiyetini 15 Mart 2017 tarihinde kaldırmıştı.

31.3.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.