Ukrayna Merkez Bankası’ndan Türkiye açıklaması: “TL’deki düşüş bizi olumlu etkileyebilir”

Ukrayna Merkez Bankası, Türkiye ekonomisindeki gidişatın Ukrayna’ya olası etkileriyle ilgili açıklama yaptı.

İnterfaks ajansının bildirdiğine göre, Ukrayna Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oleg Çuriy, Türkiye’de piyasalarda yaşanan dalgalanmanın Ukrayna’ya etkisinin sınırlı düzeyde olmasının beklendiğini söyledi.

Yabancı ülke vatandaşlarının ellerinde çok az miktarda Ukrayna devlet tahvili bulunduğunu belirten Çuriy, “Türkiye’den sermaye çıkışı ve buna bağlı olarak yatırımcıların gelişmekte olan ülke aktiflerine yönelik iştahlarının azalması, kısa vadede döviz piyasası da dahil olmak üzere Ukrayna’ya ciddi etkide bulunmayacak” dedi.

Ukrayna Merkez Bankası, Ukrayna ekonomisinin, ilerleyen dönemde dış ticaretin etkisiyle Türkiye’deki ekonomik gidişatın yansımalarını hissedebileceğini öngördü.

Türkiye’nin 2017 yılında Ukrayna’nın ihracatındaki payının yüzde 6,4 olduğuna işaret eden Çuriy, “TL’deki ciddi devalüasyon ve Türkiye mali piyasalarındaki sorunlar, bu ülkede halkın alım gücünü azaltarak, Ukrayna’dan yaptıkları ithalatın hacminde de düşüşe yol açabailir. TL’nin değer kaybı, Ukraynalı ihracatçıların, üçüncü pazarlarda Türk ürünlerine karşı rekabet gücünü azaltabilir” dedi.

ABD’nin Türkiye’den çelik ve alüminyum ithalatına ek vergi getirdiğini hatırlatan Ukrayna Merkez Bankası yetkilisi, bunun ABD’ye yapılan çelik ve alüminyum ihracatında azalmaya ve bölgede bu ürünlerin fiyatlarında düşüşe yol açabileceğine dikkati çekti.

TL’deki düşüşün Ukrayna ekonomisine olumlu ekileri de olabileceğini belirten Çuriy, “TL’deki değer kaybı Türk ürünlerinin fiyatlarının dolar bazında ucuzlamasına neden olabilir. Ukrayna’nın mal ithalatında Türkiye’nin payı geçen yıl yüzde 2,6 idi. Bu, yalnızca ithalatın parasal hacminin azalmasına yol açmaz, aynı zamanda Ukraynalı tüketiciler için de iyi bir haber. Ukrayna’da tüketici sepetinde büyük yer kaplayan Türk meyve ve sebzeleri, hazır giyim, ayakkabı gibi ürünler için bu geçerli” diye konuştu.

17.8.2018

UZMAN GÖRÜŞÜ: “TL’DEKİ DEĞER KAYBI, UKRAYNA EKONOMİSİ İÇİN DE TEHDİT”

UKRAYNALI EKONOMİST: “TL UÇURUMA YUVARLANIYOR, TÜRKİYE’DE EKONOMİK KRİZ KAÇINILMAZ”

TL’DEKİ DÜŞÜŞE UKRAYNALI TURİZMCİLERDEN YORUMLAR: “FİYATLARI ETKİLEMEZ”

17.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.