“Ukrayna IMF ile masadan eli boş kalktı: Kilit konu Kolomoyskiy”

“IMF, Ukrayna ile iş birliğini sonlandırma ihtimalini değerlendiriyor.” Bu iddia Ukrayna medyasında gündeme getirildi.

IMF Ukrayna Misyonu dokuz günlük müzakere turunun ardından 22 Kasımda ülkeden ayrıldı. Ukrayna medyasında konuya yakın kaynaklara dayandırıldığı belirtilen haberlerde, IMF’nin Ukrayna’ya yeni kredi sağlanması konusunda ciddi endişeleri olduğu iddia edildi.

Novoye Vremya ve Obozrevatel gibi haber siteleri, IMF ile Ukrayna arasındaki müzakerelerden sonuç alınmasını engelleyen kilit konuların, ünlü oligark İgor Kolomoyskiy’nin “iktidar üzerindeki baskısının artması” ve Merkez Bankası’nın özerkliğini kaybetmesi riski olduğunu ileri sürdü.

IMF heyetinin, Kolomoyskiy ile eski sahibi olduğu Privatbank bankasının yönetimi arasında varılabilecek herhangi bir anlaşmayı kabul edilemez olarak gördüğü, bankanın yeniden Kolomoyskiy’nin kontrolüne geçmeyeceği konusunda hükümetten garanti istediği iddia ediliyor.

IMF’nin, oligarkların ülke yönetiminde etkisinin artması ve Kolomoyskiy’nin yeniden Privatbank’a sahip olması halinde, ülkenin default (borç yükümlülüklerini yerine getirememe) ile karşılaşabileceği ve reform sürecinin ertelenebileceği yönünde endişe duyduğu belirtiliyor.

Ukrayna hükümeti ve IMF tarafından yapılan resmi açıklamalarda ise görüşmelerin verimli geçtiği ve iş birliği programının devam ettiği duyuruldu.

Ukrayna’da mahkeme, Privatbank’ın İgor Kolomoyski’nin elinden alınarak kamulaştırılması kararını yasa dışı ilan etmişti. Devletin karara yaptığı itiraz 19 Aralıkta görülecek temyiz duruşmasında incelenecek.

27.11.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.