Ukrayna’da ev tekstilinde yeni Türk markası: Zugo Home

Ukrayna, tekstil sektöründe de Türk markaları için cazibe merkezi olmayı sürdürüyor. Uzun yıllardır Kazakistan’da faaliyet gösteren ev tekstili markası Zugo, Ukrayna pazarında hızlı bir başlangıç yaptı. Kiev’in merkezinde ilk mağazasını kısa süre önce açan Zugo Home, ülkenin diğer kentlerine de açılmaya hazırlanıyor.

Bu haber 07 Ağustos 2018 - 11:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Home” ve “Horeca” olarak iki farklı konseptte markası bulunan Zugo, Kiev’in merkezinde Baseyna 13 adresinde dört ay önce açtığı şık mağazasıyla Ukrayna pazarına ilk adımı attı. 1 Eylül’de Dream Town ve Prospekt alışveriş merkezlerindeki mağazalarının açılışını yapmaya hazırlanan şirket, Odessa, Harkov, Lvov gibi kentlerde de faaliyete girmeyi planlıyor. Zugo, bir yandan da “Horeca” markası için pazarda nabız yokluyor. Zugo Home & Horeca şirketinin ortaklarından Abdullah Bayraktar, TUİD WEB’in sorularını yanıtladı:

Şirketinizden bahseder misiniz? Ukrayna’daki hedefleriniz neler?

Zugo Home olarak Kazakistan’da 13 mağazamız var. Fabrikamız Denizli’de. Bölgesel taleplere göre kalite ve ürün yelpazesini rahatlıkla yapılandırabiliyoruz. “Home” ve “Horeca” konseptinde iki farklı markamız bulunuyor. “Home” konsepti, evde kullanılan yatak örtüleri, nevresim takımları, bornozlar, havlular, aksesuarlar üzerine ağırlıklı. Kiev’de 20 Nisan’da açılışımızı yaptık. Prospekt ve Dream Town alışveriş merkezlerinde yakında mağazalarımızı açacağız. Lavina ve Ocean Plaza alışveriş merkezleriyle de görüşüyoruz. Kiev’de beş mağaza, Ukrayna genelinde ise 1,5-2 yıl içerisinde toplam 10 mağaza hedefliyoruz.

Bizim asıl hedeflerimizden biri de “Horeca” markamızla piyasada yer almak. Otellere, restoranlara, kafelere, spor salonlarına kendi markalı ürünlerimizi satıyoruz. Kazakistan’da Mary Kay, Oriflame, Avon, Samsung, LG gibi markalarla, Intercontinental, Ritz-Carlton, Marriott basta olmak üzere hemen hemen tüm beş ve dört yıldızlı otellerle çalışıyoruz. Markaların ve şirketlerin isimlerinin yazılı olduğu ürünler üretiyoruz. Şirketler eskiden yılbaşında ajandalar, hediyelik eşyalar çıkarırken, son yıllarda artık kendi logolarıyla havlu, atkı, mutfak bezleri, dekor yastık gibi ürünlere yöneldiler. Kazakistan’da ve Orta Asya’da bu ürünlerle ilgili çok ciddi talep alıyoruz. Ukrayna’da da “Horeca” konseptinde ilerlemek en önemli hedeflerimizden biri.

Ukrayna’daki müşteri profilini nasıl buldunuz?

Henüz Ukrayna’yı tanıma sürecindeyiz. Ancak şunu fark ettim, orta segmentin yeni yeni oturmaya başladığını görüyoruz. Yaşanan sert devalüasyonun ardından insanların grivnanın yeni değerine alışma sürecinin devam ettiği anlaşılıyor. Biz müşterilerimizden çok olumlu tepkiler alıyoruz. Alışveriş yapan insanlar tekrar geliyorlar. Ürünlerimizin fiyatlarına göre kalitesini çok iyi buluyorlar. Satış, pazarlama stratejileri, ürün ve servis kalitesi iyi olan şirketlerin pazarda hak ettikleri yerlere geleceğini düşünüyorum.


Sizin ürünleriniz hangi müşteri grubuna hitap ediyor?

Biz hem “Home” hem de “Horeca”da orta ve üst segmentte ürünler satıyoruz. “Horeca”ya yönelik görüştüğümüz şirketlerden bugüne kadar olumsuz bir bildirim almadık. Şu an ısınma aşamasındayız, bir sonraki sezonda pazarda daha güçlü şekilde yerimizi alacağımıza inanıyoruz.

7.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.