Ukrayna bankacılık sisteminde önemli adım: En büyük özel banka kamulaştırıldı

prr

Ukrayna Bakanlar Kurulu internet sitesinden yapılan açıklamada, Privatbank’ın kamulaştırılmasına karar verildiği duyuruldu.

Privatbank’ın kurumsal müşterilere yapılan ödemeleri bir günlüğüne geçici olarak durdurduğu , bunun bankanın devri ile ilgili teknik nedenlerden kaynaklandığı bildirildi.

Ukrayna’da bir süredir sosyal medyada Privatbank mudileri bankayla ilgili yaşanan gelişmelerden dolayı endişelerini dile getiriyordu.

Banka yönetiminden yapılan açıklamada ise, bankanın kamulaştırılması süreci ile ilgili paniğe gerek olmadığı, devletin mudilere her türlü garantiyi sağlayacağı belirtildi.

Kolomoyskiy: “Banka ele geçirildi”

Bankanın eski sahibi, ünlü oligark İgor Kolomoyskiy, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Privatbank’ın “zorla ele geçirildiği” yorumunu yaptı. Ünlü milyarder, banka müşterilerinin paniğe kapılmasına gerek olmadığını söyledi.

Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Valeriya Gontareva, Privatbank’ta yapılan stres testinde bankanın sermaye yapısının yetersiz olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

Privatbank’ın kamulaştırılmasına IMF, EBRD gibi uluslararası kuruluşlar ile ABD ve İngiltere hükümetlerinin de destek verdiği açıklanıştı.

19.12.2016

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.