Türkiye-Ukrayna ekonomik işbirliğinde yeni adım: Serbest ticarette son viraj

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye ve Ukrayna arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri zıplama noktasına getirecek Serbest Ticaret Anlaşması’nı (STA) bu yıl içinde bitirir, hatta bunu onaylar, 2019’un başından itibaren de uygulamaya koyarız diye temenni ediyorum” dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) Ankara’da düzenlediği “Türkiye-Ukrayna Ekonomik İşbirliği Yuvarlak Masa Toplantısına” Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı, Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Kubiv ve iki ülke heyetleri katıldı.

Kubiv ile en son geçen yıl ekim ayında görüştüklerini hatırlatan Zeybekci, bundan sonraki süreçte daha sık görüşmeleri gerektiğine inandığını kaydetti.

Bugün, Türkiye-Ukrayna Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu (TEİK) 11. Dönem Toplantısı’nın Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin katılımıyla yapıldığını ve toplantı metninin imzalandığını bildiren Zeybekci, “Toplantının sekreteryası ve hazırlıkları, Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılıyor ve biz oradan çıkan sonuçları bakanlık olarak çok yakından takip edeceğiz. İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri zıplama noktasına getirecek Serbest Ticaret Anlaşması’nı, bu yıl içinde bitirir hatta bunu onaylar, 2019’un başından itibaren de uygulamaya koyarız diye temenni ediyorum. Develet Başkanlarımızın koyduğu önce 5 milyar dolar, ardından 10 milyar dolarlık ticaret hedeflerine de ulaşmak için sürece, elimizde daha zengin enstrümanlarla başlarız.” diye konuştu. (AA)

12.4.2018

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.