Türk babadan Zelenski’ye çağrı: “Kızım kaçırıldı, hukuksuzluğa son verin” (VIDEO)

Sonat KEREM, KİEV, (DHA) – Ukraynalı eşinin ülkesine götürdüğü kızını 2,5 yıldır göremeyen Türk baba İsmail Yüce, Ukrayna’da hukuk mücadelesini sürdürüyor. Çocuğunun Türkiye’ye iade edilmesi talebiyle Kiev’de görülen davanın üçüncü duruşması da ertelenen Yüce, mahkeme çıkışında DHA’ya konuştu. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’ye seslenen acılı baba, “Sesimi duyun, lütfen bu hukuksuzluğa bir son verin” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN GÖZÜNE BAKMA ŞANSIMIZ YOK”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin, “Odalarınıza benim değil çocuklarınızın fotoğraflarını asın ve karar verirken onların gözüne bakın” sözlerini hatırlatan acılı baba, “Sayın Zelenski göreve geldiğinde çok umutlanmıştık. Maalesef bizim, çocuklarımızın gözlerine bakma şansımız yok. Çünkü çocuklarımız onun ülkesinde yasal olmayan yollarla alıkonuluyor” diye konuştu.

Ukraynalı makamlara adalet çağrısını yineleyen Yüce, “Yaşadıklarımı anlatmak çok güç. Bin 500 kilometre uzaktan ne zorluklarla geliyorum, hanımefendi 1 kilometre öteden mahkemeye gelmiyor. Bu ertelenen üçüncü duruşma. Hâkim söz hakkı bile vermiyor. Çocuğum bana gösterilmiyor bile. Çocuğumdan daha önemli ne olabilir? Sayın Zelenski’nin bu hukuk rezaletini görmesi lazım” dedi.

“ÇOCUĞUN DURUMU BELİRSİZ”

Yüce’ye gönüllü danışmanlık hizmeti sunan hukuk danışmanı Evren Damyan ise, şunları söyledi:

“İsmail Yüce maddi sıkıntılardan dolayı kendine avukat tutamaz halde, mahkeme de karşı taraf gelmediği için sürekli erteleniyor. Türk vatandaşımız 2,5 yıldır çocuğunu göremiyor ve çocuğunun hangi koşullarda olduğunu bilmiyor. Çocuk hakkında aynı zamanda Adalet Bakanlığı’ndan çıkarılan sarı bülten belgesi var. Ukrayna makamları başvurularımıza kayıtsız kalıyor. Bu konuya iyi niyetli ve vicdanlı yaklaşılması gerekiyor. Bir sonraki duruşmada çocuğun Türkiye’ye geri gönderilmesiyle ilgili sonuç alınır diye düşünüyorum.”

TEK BİR ADRESTE 95 KİŞİ KAYITLI

Önceki duruşmada alınan karar üzerine inceleme yapan Çocuk Bakım Kurumu yetkilileri, çocuğun kayıtlı olduğu adreste 95 kişinin daha kaydının olduğunu, bu kişilerden 91’inin yasa dışı ikamet ettiğini tespit etti. Hâkim, duruşmayı 20 Eylül tarihine erteledi.

31.7.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.