Trump’tan Zelenskiy’e: “Putin ile aranızdaki sorunu çözeceğinize inanıyorum” (VIDEO)

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile ABD Başkanı Donald Trump, New York’ta BM 74’üncü Genel Kurulu görüşmeleri kapsamında bir araya geldi.

Görüşme sonrası yapılan ortak basın toplantısında, ABD’nin Ukrayna’ya mali destek sağladığının altını çizen Trump, “Ukrayna ile çalışıyoruz. Diğer ülkelerin de Ukrayna’yla çalışmasını istiyoruz. Çalışma derken kastettiğim, para. Çok para yatırdık” dedi.

ABD’nin Ukrayna’ya askeri destek sağladığını da vurgulayan Trump, “Size tanksavar mermileri verdim. Başkan Obama ise size yastık ve çarşaf gönderdi. Birçok kişi bunu yapmak istemedi, ama ben yaptım” diye konuştu.

Ukrayna ile Rusya arasındaki anlaşmazlıkların son bulmasını istediğini de sözlerine ekleyen ABD lideri, “Başkan Putin’in bu konuda gerçekten bir şeyler yapmak istediğine, Putin ile görüşerek aranızdaki sorunu çözeceğine inanıyorum. Bu çok büyük bir başarı olur” dedi.

“Ukrayna’da yeni bir tarih başlıyor”

Ukrayna’da yolsuzluklarla mücadeleye yönelik hayata geçirilmeye başlanan reformlarla ilgili Trump’a bilgi verdiğini belirten Zelenskiy, “ABD Başkanı’na, yolsuzluk konusunun Ukrayna için iyi bir reklam olmadığını söyledim. Kendisini, gerçekten demokratik ve Avrupai bir ülke olduğumuzu görmesi için Ukrayna’ya davet ettim. Bu reklamın bitmesini istiyorum. Yeni bir tarihe başlıyoruz” diye konuştu.

“Seçimlere malzeme olmak istemiyorum”

Zelenskiy, Trump ile yaptığı tartışmalı telefon görüşmesi hakkında ise, “Bence insanlar yayımlanan metin sayesinde her şeyi okudular. Üzgünüm ama demokratik ve açık seçimlerde malzeme olmak istemiyorum. Baskı yoktu. İyi bir telefon görüşmesi yaptık” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Basın Servisi’nden görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada ise, iki liderin Donbass, Kırım ve enerji güvenliği konularını ele aldıkları, Zelenskiy’nin, ülkenin doğusundaki savaşı sona erdirme ve barış sağlama konusunda atılan adımlarla ilgili ABD’li mevkidaşını bilgilendirdiği belirtildi.

26.9.2019

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.