Timoşenko’dan Poroşenko’ya gönderme: “Rusya’nın yaptırım listesinde niye Roshen yok?”

Rusya’nın son yaptırım listesine dahil edilen eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko, Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun şirketlerine yaptırım uygulanmamasına tepki gösterdi.

Rusya, Ukrayna’ya missilleme olarak yeni yaptırımları uygulamaya başladı. Başbakan Dmitri Medvedev’in imzasıyla yürürlüğe giren yaptırımlar, 322 Ukrayna vatandaşına ve 68 Ukrayna şirketine yönelik ekonomik kısıtlamalar içeriyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun oğlu Aleksey Poroşenko, İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andrey Parubiy, eski başbakanlar Arseniy Yatsenyuk ve Yuliya Timoşenko, Poroşenko’nun basın sekreteri Svyatoslav Tsegolko ve Ukrayna’nın devlet doğal gaz şirketi Naftogaz’ın Başkanı Andrey Kobolev gibi isimler de yaptırım listesine dahil edildi.

Yaptırımlar kapsamında bazı isimlerin ve şirketlerin Rusya’daki hesapları ve varlıkları donduruldurken, Rusya’dan yurt dışına para transferi yapmalarına da yasak getirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, Poroşenko’nun kendisinin ve şirketlerinin ise, devlet başkanı olması nedeniyle yaptırımlara maruz kalmadığını açıkladı.

TİMOŞENKO: “ROSHEN’E YAPTIRIM OLMAMASI NE ANLAMA GELİYOR?”

Ukrayna’da önümüzdeki sene düzenlenecek devlet başkanlığı seçimlerinde en güçlü adaylardan biri olması beklenen, eski Başbakan Yuliya Timoşenko, Rusya’nın yaptırımlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Timoşenko, Facebook gönderisinde şu ifadelerde bulundu:

“Açıkçası, Kremlin’in yaptırımları beni hiç ilgilendirmiyor. İlginçtir, yaptırım listesinde Roshen ve Leninskaya Kuznya (Porşoşenko’nun şirketi ve tersanesi) bulunmuyor. Bu ne anlama geliyor olabilir? Biliyor musunuz?”

2.11.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.