Timoşenko’dan gövde gösterisi: Başkan adaylığını ilan etti

Ukrayna’nın eski başbakanlarından Yuliya Timoşenko, önümüzdeki mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıkladı.

Bu haber 23 Ocak 2019 - 10:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna’da 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin en büyük favorilerinden biri olan Timoşenko, lideri olduğu Vatan (Batkivşina) Partisi’nin dün Kiev’de düzenlenen kongresinde adaylığını ilan etti.

“Ukrayna’ya inanıyorum” sloganı altında sahneye çıkan Timoşenko, “Hatalarım oldu. Sizden bunlar için af diliyorum. Hayat bana çok şey öğretti. Hiçbir zaman pes etmedim. Çünkü burası benim ülkem” diyerek seçmenlere seslendi.

Rakipleri tarafından popülist söylemlerde bulunmakla eleştirilen eski Başbakan, seçilmesi halinde, verdiği vaatleri yerine getirmezse 100 gün içinde istifa edeceğinin sözünü verdi.

Rusya tarafından desteklendiği iddialarına da cevap veren Timoşenko, “Asıl bugünkü iktidar Kremlin’in uzantısı ve Moskova’nın hizmetkarı” diyerek, Devlet Başkanı Petro Poroşenko’ya göndermede bulundu.

Saakaşvili destek verdi: “Poroşenko ve çetesini indirmek gerek”

Kiev yönetimi ile ters düşmesi sonrası Ukrayna’dan sınır dışı edilen eski Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, kongreye görüntülü bağlanarak Timoşenko’yu desteklediğini açıkladı.

Timoşenko’ya seçim kampanyasında başarılar dileyen Saakaşvili, “Eğer oligarklar ile Poroşenko’nun cebine giden paralar olmazsa, Ukraynalılar için doğal gaz ve elektrik ucuzlayacak. Ukrayna süper güç haline gelebilir. Yeter ki Poroşenko ve çetesi devrilsin” dedi.

Anketlere göre Timoşenko seçimlerin en güçlü adaylarından biri.

SEÇİME DOĞRU / ADAY PORTRELERİ: “GAZ PRENSESİ” TİMOŞENKO’NUN YÜKSELİŞİ

23.1.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.