TİKA’dan Ukrayna’nın eğitim altyapısına destek (FOTO)

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna’da finans alannda uzman yetiştiren Harkiv Mali Enstitüsü’nün teknik altyapısını yeniledi.

Enstitüde TİKA’nın finansmanıyla yapılan iki yeni bilgisayar sınıfının açılışına Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Harkiv Mali Enstitüsü Rektörü Kostyantin Serdyukov ve Harkiv Belediyesi yetkilileri katıldı.

Büyükelçi Tezel, açılışta yaptığı konuşmada, “Ukrayna’yı her alanda desteklemeye çalışıyoruz. Ukrayna’nın kendi ayakları üzerinde sağlam durmasını istiyoruz. Bu sadece dostane temenni değil, aynı zamanda çıkarlarımızın gereğidir” dedi. Büyükelçi, Türkiye-Ukrayna ilişkilerindeki olumlu gidişatın da altını çizdi.

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ise, Türkiye’nin 2014’den bu yana üst üste en fazla kalkınma ve insani yardım yapan ülke seçildiğini söyledi. TİKA’nın Ukrayna çapında hayata geçirdiği başlıca proje ve faaliyetlere değinen Bolat, “Finans sistemi devletin omurgasıdır. Devletteki istikrar, finans sisteminin düzgün işleyişiyle başlar. Bu anlamda Ukrayna’nın mali sektörü için uzman yetiştiren enstitünüz ile işbirliği önceliklerimiz arasında idi” diye konuştu.

Bolat, teknik altyapısı yenilenen Harkiv Mali Enstitüsünün, bu destek sayesinde kamu finans sistemine daha büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Daha sonra söz alan Harkiv Mali Enstitüsü Rektörü Kostyantın Serdyukov, “Enstitümüz köklü bilimsel gelenekler ve manevi zenginlikleri ile ünlüdür. Mezunlarımız, Ukrayna’nın kamu maliye ve ekonomisinin farklı alanlarında istihdam edilmektedir. Ancak tüm zenginliklerimize rağmen maddi anlamda bazı sıkıntılarımız vardı. TİKA bize tam zamanında çok önemli bir destek sağladı” ifadelerinde bulundu.

Sovyetler Birliği döneminin üç önemli bilim merkezinden biri olan Harkiv, günümüzde Ukrayna’nın en köklü ve prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapması nedeniyle “öğrenci kenti” olarak biliniyor.

23.9.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.