TİKA’dan Ukrayna’da iftar yemeği (FOTO)

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna’nın başkenti Kiev’de iftar yemeği düzenledi.

Bu haber 25 Mayıs 2018 - 17:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TİKA tarafından Kiev’deki Musafir adlı restoranda düzenlenen iftara T.C. Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Ukrayna Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov, İşgal Edilmiş Yerler Bakan Yardımcısı Yusuf Kurkçi, Ukrayna Müftüsü Said İsmailov, üst düzey Ukraynalı devlet adamları, T.C. Kiev Ticaret Müşaviri Haydar Koçak, T.C. Kültür ve Tanıtma Müşaviri Berat Yıldız, Ukrayna’da yaşayan Türkler ve Kırım Tatarları katıldı.

Davetin açılışında konuşma yapan TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, “TİKA’nın geleneksel hale gelen iftarına hoşgeldiniz. TİKA olarak bulunduğumuz ülkede teknik ve kalkınma yardımlarına önem veriyoruz. Eğitim, sağlık, kültür alanlarında ve kurumların kapasite artırımına yönelik faaliyetlerde bulunuyoruz. Yardımlaşma, dayanışma, kaynaşma gibi hususların önem arz ettiği mübarek Ramazan ayında sizlerle beraber olmak mutluluk verici. Hepinize geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Büyükelçi Yönet Can Tezel, Ramazan ayının dayanışma ruhu, kardeşlik, sevgi ve huzuru temsil ettiğini söyledi. Razaman’ın birleştiriciliğine işaret eden çeken Tezel, “Dünya sıkıntılı bir dönemde geçiyor. Ukrayna, Türkiye, Filistin’in yanı sıra, Müslüman olmayan halklar da tabii sıkıntılar çekiyor. Dünyanın bugün bu değerlere ihtiyacı var” diye konuştu.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ise, “TİKA sağ olsun, mukaddes Ramazan vesilesiyle birlikte olma fırsatı bulduk. Böyle zamanlar, birbirimize daha fazla destek olmamıza vesile oluyor. İftar öncesinde okuduğumuz dualarda, Kırım’da hapiste olan kişilerin serbest bırakılmasını diledik” dedi.

25.5.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.