TİKA’dan Ukrayna’da eğitim yardımı: Ünlü Türkoloğun anısına Şarkiyat Enstitüsü açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna’da eğitim alanında desteklerini sürdürüyor. Kiev’de TİKA’nın katkıları ile ünlü Kırım Tatarı Türkolog ve şair Bekir Çobanzade anısına Şarkiyat Enstitüsü açıldı.

Kiev’de bulunan Ulusal Tavriya Üniversitesi’nde TİKA’nın desteğiyle Şarkiyat Enstitüsü faaliyete girdi. Bölümün açılışına TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, Ulusal Tavriya Üniversitesi Rektörü Vladimir Kazarin, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, açılışta yaptığı konuşmada, “Şarkiyat Enstitüsü’ne ismini verdiğimiz Bekir Çobanzade, 1893 yılında Karasubazar’da doğdu. 1909 yılında, İstanbul’da bugün Galatasaray Lisesi olan Mekteb-i Sultani’de okudu. İstanbul’da Kırım Tatar Gençlik Cemiyeti’ne katıldı. 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı başlayınca Kırım’a döndü. 1915 yılında Odessa’ya giderek Rusça öğrendi. 1916’da Budapeşte Üniversitesi’nde Şarkiyat Bölümü’nde doktorasını tamamladı. Sonra Kırım’a dönerek farklı üniversitelerde Kırım Tatar dili ve edebiyatı üzerine dersler verdi. 1922 yılında Tavriya Üniversitesi’nin Şarkiyat Bölümü’nde Türk ve Kırım Tatar dili edebiyatı öğretti. Bakü’de de dersler verdi. 20’inci yüzyılın en büyük Türkoloğu. Kırım Tatar dili ve edebiyatının gelişimine ve bilim adamı yetiştirilmesine çok ciddi katkılar sundu. Bugün Bekir Çobanzade’nin anısına burada Şarkiyat Enstitüsü’nü açıyoruz” dedi.

Ulusal Tavriya Üniversitesi’nin Kırım’ın ilhakının ardından Kiev’e taşındığını belirten Bolat, “Bu üniversitenin buraya taşınması için çok büyük emek harcandı. Tavriya Üniversitesi’nde bölüm başkanlığı yapmış Bekir Çobanzade gibi önemli bir şahsiyetin anısına Şarkiyat Enstitüsü açmaktan dolayı çok heyecanlıyım. Buradaki öğrencilerin de iyi birer şarkiyatçı olacaklarına inanıyorum. Bekir Çobanzade’nin adı burada yaşayacak” diye konuştu.

Katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkür eden Tavriya Üniversitesi Rektörü Vladimir Kazarin, “Bekir Çobanzade, büyük bir Kırım Tatar şairi ve Türkologdu. Savaş zamanında Tavriya Üniversitesi’ne rekor olarak seçilmek istendi. Bu önemli insanın ismini üniversitemizde yaşatmayı arzu ettik. Bize destek olan TİKA’ya teşekkür ediyoruz. Kırım’a geri döneceğimizden şüphemiz yok” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov ise, “Tavriya Üniversitesi, her şeye rağmen Kırım’ın üniversitesi. Kırım’ın yeniden Ukrayna’ya dahil olacağını umuyoruz. TİKA’yla Kırım’da bundan sonra da çalışmaya devam edeceğimizi ümit ediyorum” diye konuştu.

24.10.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.