Gözaltına alınan Saakaşvili açlık grevine başladı

Eski Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Kiev’de yeniden gözaltına alındı. Muhalif lider, geçtiğimiz günlerde destekçileri tarafından polisin elinden zorla kaçırılmıştı. Avukatı, Saakaşvili’nin süresiz açlık grevine başladığını duyurdu.

Ukrayna’da bir süredir iktidar karşıtı kitlesel gösterileri organize eden Mihail Saakaşvili’nin yakınındaki isimlerden David Sakvarelidze, Facebook sayfasında muhalif liderin gözaltına alındığını duyurdu.

Sakvarelidze, “Mihail’i gözaltına aldılar! SBU’ya (Ukrayna Güvenlik Servisi) götürüyorlar” diye yazdı.

Ukrayna özel kuvvetleri, geçen salı günü Saakaşvili’nin Kiev’de kaldığı eve baskın düzenlemişti. Operasyon sırasında çatıya çıkarak “Atlarım” diye bağıran Gürcü siyasetçi, ardından gözaltına alınmıştı. Daha sonra taraftarları, Saakaşvili’nin bindirildiği polis minibüsünün camlarını ve kapılarını kırarak muhalif lideri zorla kaçırmayı başarmıştı.

Yeni Güçler Hareketi Basın Sözcüsü Maryana Poçtar da Saakaşvili’nin gözaltına alındığını doğruladı.

112 televizyonunun haberine göre, Saakaşvili’nin nezarette tutulduğunu açıklayan Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, “Söz verdiğimiz gibi, güvenlik güçleri, aşırı güç kullanmaktan kaçınmak ve kan akmasını önlemek için her şeyi yaptılar” dedi.

Yeni Güçler Hareketi taraftarlarından oluşan bir grup Saakaşvili’ye destek olmak için nezarethane önünde toplandı. Bu kişilerle polis arasında zaman zaman arbedeler yaşandı.

Açlık grevine başladı

Saakaşvili’nin avukatı Ruslan Çernolutskiy, müvekkilinin kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddettiğini ve süresiz açlık grevine başladığını duyurdu.

8.12.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.