Saakaşvili Polonya’da konuştu: “Ukrayna pasaportu ile geldim”

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun Ukrayna vatandaşlığından çıkardığı eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili Ukrayna yönetimine meydan okumaya devam ediyor.

Bu haber 08 Ağustos 2017 - 9:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna vatandaşlığından çıkarılmasına rağmen yakında ülkeye geri dönerek halkı iktidar karşıtı protestolar için örgütleme niyetini daha önce açıklayan Saakaşvili, bu kez de Polonya’dan Kiev’e göndermede bulundu.

Ukrayna vatandaşlığından çıkarılmasının ardından önce ABD’ye, daha sonra Polonya’ya giden eski Gürcistan liderinin, Nazilere karşı Varşova ayaklanmasının 73’üncü yıl dönümü törenlerinde yaptığı konuşma Facebook’ta yayımlandı.

Yine Ukrayna yönetimine meydan okuyan Saakaşvili, “Ukrayna pasaportu, bazı oligarkların dağıtıp, sonra geri alabilecekleri ve şantaj aleti olarak kullabilecekleri bir oyuncak değil” dedi.

Vatandaşlıktan çıkarılmasına rağmen ABD’den Polonya’ya Ukrayna pasaportu ile seyahat ettiğini söyleyen Saakaşvili, “ABD’de pasaportuma baktılar, hiçbir sorun olmadı, uçağa bindim. Sonra Polonya’ya geldim. Gülümsediler ve ‘Hoş geldiniz’ dediler” diye konuştu.

Hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından Gürcistan’ı terk ederek Ukrayna’ya yerleşen Saakaşvili, iki yıl önce Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından Ukrayna vatandaşlığına geçirilip, Odessa ili Valisi olarak atanmıştı.

Poroşenko yönetimiyle ters düşmesi sonrasi ise valilikten istifa eden eski Gürcü lider, Yeni Güçler Hareketini kurarak muhalefete geçmişti.

Ukrayna vatandaşlığından çıkarılan Saakaşvili, Ukrayna’da önümüzdeki sonbahar döneminden itibaren iktidar karşıtı protestolar organize edeceğini söylemişti.

8.8.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.