Putin’den kritik imza: Donbass’ta yaşayan Ukraynalılara Rusya vatandaşlığı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da tek taraflı bağımsızlık ilan eden Donetsk ve Lugansk “halk cumhuriyetleri”nde yaşayanların Rusya vatandaşlığına geçme prosedürlerinin basitleştirilmesi kararını onayladı.

Bu haber 24 Nisan 2019 - 20:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

RBK’nın haberine göre, yeni yasa, “toplumsal, siyasi, ekonomik zorlukların, silahlı çatışmaların ve rejim değişikliklerinin olduğu” ülkelerde yaşayan kişilere Rusya vatandaşlığına geçiş sürecinde ayrıcalıklar tanınmasını öngörüyor.

Yasanın, öncelikle Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı Donbass bölgesinde yaşayan kişilere yönelik uygulanması bekleniyor.

Putin, Ukrayna’nın doğusunda Kiev karşıtı, Moskova yanlısı ayrılıkçıların fiili kontrolündeki Donbas bölgesinde tek yanlı bağımsızlık ilan eden iki bölgenin “pasaportları” dahil tüm resmi belgelerinin Rusya’da kabul edilmesini öngören kararnameyi 2017 yılında imzalamıştı.

Zelenskiy: “Rusya, işgalci olduğunu kabul etti”

Ukrayna’nın yeni devlet bakanı seçilen ve Moskova’ya yönelik nasıl tutum sergileyeceği merakla beklenen Vladimir Zelenskiy’den de konuyla ilgili açıklama geldi.

Zelenskiy’nin basın servisinden yapılan açıklamada, “Geçici olarak Ukrayna’nın kontrolünde bulunmayan bölgelerdeki Ukrayna vatandaşlarına Rusya pasaportu verilmesi talimatıyla, Rusya Federasyonu, işgalci bir devlet olduğunu kabul etmiş oldu” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Ukrayna, geçici olarak işgal altındaki bölgelerdeki Ukrayna vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin korunması konusunda uluslararası toplumun yardımlarını bekliyor ve Rusya’ya yönelik diplomasi ve yaptırımlar yoluyla baskının artırılmasını temenni ediyor” denildi.

24.4.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.