Putin, Merkel’le Ukrayna’yı konuştu: “Ateşkes devam etmeli”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Doğu Guta’daki kimyasal saldırı iddialarını ve Ukrayna krizini görüştü.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, iki liderin telefon görüşmesi yaparak Suriye’deki durum ile Ukrayna krizini ele aldığı kaydedildi.

Putin ve Merkel’in, Suriye ordusu tarafından yapıldığı iddia edilen kimyasal saldırı ile ilgili olarak Suriye’deki durumu ele aldıkları belirtilen açıklamada, “Rusya tarafından, bu konudaki provokasyon ve spekülasyonların kabul edilemez olduğuna dikkat çekildi” denildi.

‘MİNSK ANLAŞMASI ALTERNATİFSİZ BİR ARAÇ’

Açıklamada, Putin’in, uluslararası toplumun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2401 sayılı Kararı’na uygun olarak Suriye’deki ihtiyaç sahibi insanlara insani yardım sağlama çabalarının pekiştirilmesinin öneminin vurguladığı ifade edildi.

Görüşmede, Ukrayna’nın doğusundaki durumun da ele alındığının aktarıldığı açıklamada, Minsk Anlaşması’nın krizin çözümünde alternatifsiz bir araç olduğunun vurgulandığı ve Paskalya Bayramı nedeniyle ilan edilen ateşkesin devam etmesinin önemine dikkat çekildiği kaydedildi. (Sputnik)

9.4.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.