Privatbank’ta dev yolsuzluk iddiası: “Kolomoyskiy ve ortağı 5,5 milyar doları…”

Ukrayna’da 2016 yılında devlet kontrolüne geçen Privatbank’ta yapılan denetim sonucunda, bankada geçmiş yıllardaki yolsuzlukların devasa boyutlara ulaştığı iddia edildi.

112.ua’nın haberine göre, Ukrayna Merkez Bankası, Kroll şirketinin Privatbank’ta yaptığı mali denetimin sonuçlarını paylaştı.

Devlet kontrolüne geçmeden önce en az 10 yıl boyunca bankanın yolsuzluk batağında olduğu öne sürülen açıklamada, Privatbank’ın eski sahipleri olan ünlü oligarklar İgor Kolomoyskiy ve Gennadiy Bogolyubov’un yolsuzluklarla bankayı en az 5,5 milyar dolarlık zarara uğrattıklarının tespit edildiği belirtildi.

Kroll, uzun yıllar boyunca kara para aklama amacıyla kullanılan Privatbank’ın kaynaklarının, bankanın eski hissedarlarının Ukrayna ve yurt dışındaki işlerinin finasmanlarına aktarıldığını iddia etti.

2016 yılının sonunda Privatbank’ın kredi portföyünün yüzde 75’inin, bankanın hissedarları ile bağlantılı 36 kişiye sağlanan kredilerden oluştuğu belirtilen açıklamada, bu kredilerin çoğunun ödenmediği ve vadelerinin geçtiği, bunun sonucunda bankanın en az 5,5 milyar dolar zarara uğradığı kaydedildi.

Kolomoyskiy: “Saçmalık” 

TSN ajansının bildirdiğine göre, iddiaları “saçmalık” olarak nitelendiren Kolomoyskiy ise, “Asıl konu, paranın nereye ve ne zaman yollandığıdır, kimin için gönderildiği değil. Özellikle de, ‘Eski yönetim, hissedarların çıkarına çalışıyordu’ lafını beğendim. Peki ya kimin çıkarları için çalışacaklar dı? Poroşenko’nun, Gontarevaya’nın, Rojkova’nın mı?” dedi.

 

17.1.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.