Poroşenko’dan, “Trump ile görüşmek için para ödedi” haberini yapan BBC’ye dava

ABD Başkanı Donald Trump ile resmi görüşme ayarlayabilmek için para ödediği öne sürülen Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, iddiayı ortaya atan İngiliz medya kuruluşu BBC’ye dava açtı.

İngiliz BBC televizyonu, Poroşenko’nun, Trump ile geçen sene haziran ayında yaptığı resmi ikili görüşme için, ABD Başkanı’nın avukatı Michael Cohen’e 400 bin ila 600 bin dolar arasında ödeme yaptığı iddiasını ortaya atmıştı. İsmi açıklanmayan kaynaklara dayandırılan haberde, ödemenin, Poroşenko için çalışan kişilerin aracılığında yapıldığı iddia edilmişti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı İdaresinden yapılan açıklamada ise haber yalanlanarak, “İddialar kanıtlanmaz ise mahkemeye başvurabiliriz” denilmişti.

The Telegraph’ın haberine göre, Poroşenko, bu haberden dolayı BBC’yi mahkemeye verdi. Poroşenko’nun avukatları, Ukraynalı liderin itibarını zedeleyen bu haberin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

BBC’den ise henüz konula ilgili açıklama yapılmadığı belirtildi.

İddiaya göre Ukrayna’dan üst düzey bir istihbarat görevlisi, “Ukrayna için resmi olarak lobi faaliyeti yürüten kişiler ve Ukrayna Washington Büyükelçiliği, Trump ile yalnızca kısa bir görüşme ve fotoğraf çekimi ayarlayabildiler. Poroşenko ise üst düzey bir görüşme arzu ediyordu” dedi.

Ukrayna yönetiminin, New York’taki bir Yahudi hayır kuruluşu üzerinden Trump’ın avukatına ulaştığı ve bu görüşme için en az 400 bin dolar ödeme yapıldığı iddia edildi.

BBC haberinde, Trump’ın yapılan bu ödemeden haberi olmayabileceği de belirtilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko arasında Beyaz Saray’da geçen sene yapılan görüşmede, Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların barışçıl yollarla çözümlenmesi konusunun ve ülkedeki reform gündeminin konuşulduğu bildirilmişti.

21.9.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.