Kırım gerginliği: Poroşenko birlikleri teyakkuza geçirdi

poro2

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun Twitter hesabından yapılan duyuruda, Kırım yakınlarındaki  ve ülkenin doğusundaki Donbass bölgesinde tüm ordu birimlerinin teyakkuza geçirilmesi emri verildiği bildirildi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Ukraynalı özel timlerin Kırım’a sızarak silahlı eylem yapma  girişiminin engellendiğini, düzenlenen operasyonda bir FSB görevlisi ile bir Rus askerinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Kiev iddiaları yalanlarken, Rusya lideri Vladimir Putin ise Ukrayna’yı “teröre yönelmekle” suçlamış ve Rus güvenlik güçlerinin öldürülmesinin karşılıksız kalmayacağını açıklamıştı.

NATO: “SUÇLAMALARIN KANITI YOK”

Ria ajansının haberine göre, NATO’dan yapılan açıklamada Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik suçlamalarının kanıtı olmadığı belirtildi.

NATO açıklamasında, “Rusya ve Ukrayna arasında artan gerginliği tedirginlik ile takip ediyruz. Ukrayna, kararlılıkla Rusya’nın suçlamalarını reddetti ve ülkenin toprak bütünlüğünü yalnızca siyasal ve diplomatik yollarla sağlama çabasında olduğunu açık olarak ifade etti” denildi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Bu arada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ukrayna’nın talebi üzerine konuyu görüşmek üzere bugün olağanüstü toplandı. Ukrayna BM  Daimi Temsilciliği’nden yapılan açıklamada, BM’nin gelişmelerle ilgili bilgilendirileceği belirtildi.

11.8.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.