Poroşenko İstanbul’da konuştu: “Türkiye’nin arabuluculuk ihtimali var” (VIDEO)

İstanbul’a giden Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko CNN TÜRK’ün sorularını yanıtladı. Kerç Boğazı’ndaki gerginlikle ilgili soruları cevaplayan Poroşenko Türkiye hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Kilisesi’nin bağımsızlığını gösteren Tomos belgesini Fener Rum Patriği Bartholomeos’un elinden alan Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko CNN TÜRK’ün sorularını yanıtladı.

“Rusya Patriği Rus ordusu için dua ediyor”

İşte Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun röportajından satır başları:

“Ruhani boyutunda, Ukraynalıların Rus Patrigi Kirill için, Rus kilisesi için dua etmeleri kesinle adil değil. Patrik Kiril, Rusya Savunma Bakanlığı’nda oturuyor ve Ukraynalıları öldüren füzeleri kutsuyor. Bu kabul edilemez. Rusya Patrigi Kiril, Rusyanın Ulusal Güvenlik Konseyi’nin bir parçası ve orada oturup benim ülkemde nasıl bir hibrit savaş uygulayabileceklerini planlıyorlar. Rahibin sadece Kiril degil Putin için de, sadece Putin değil Rus ordusu için de dua ettigi bir kiliseye gitmek imkânsız. Ukraynalılar bu kiliseye gitmeyi reddettiklerinde başka bir alternatifleri yok.”

“24 Ukrayna denizcisi Moskova’da”

Azak Denizi’ndeki gerginliği de değerlendiren Poroşenko şunları söyledi:

“Bu sadece Berdyansk ve Mariupol arasında bu iki küçük botun rotasyonu için rutin bir geçişti. Fazladan silahlı asker yoktu, fazladan mürettebat bile yoktu. Hiçbir şey yoktu. Rusya neden ve kim tarafından benim gemilerime saldırıldığını açıklayamıyor. Ama bu bir savaştır, bu bir saldırganlıktır, benim gemilerime yapılan saldırı Rusya Federasyonu’nun hukuki sorumluluğundadır. 24 Ukrayna denizcisi, şu anda Moskova’dalar, Rusya’nın onları yargılama yetkisi yok, onlar Cenevre Konvansiyonu’na savaş esiri. Ve Rusya derhal benim askerlerini geri göndermeli. İşte Putin’in G-20’de Buones Aires’te duyduğu da tam olarak buydu.”

“Erdoğan’a müteşekkiriz”

Rusya’ya Kerç Boğazı için yeni bir yaptırım uygulanabileceğini söyleyen Poroşenko Türkiye’nin arabuluculuk ihtimali olduğunu söyledi. Poroşenko konuyla ilgili, “Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya geldiğimizde de 24 gemicimin salıverilmesi konusunda muhtemel bir arabuluculuğu konuştuk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuyu gündeme getireceği konusunda bana söz verdi. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bu adımından dolayı kendisine müteşekkiriz. Aynı zamanda, biliyorsun, birkaç kez Putin’e bu konuyu telefonda tartışmayı teklif ettim, Putin reddetti, çünkü söyleyecek sözü yok, açıklayacak hiçbir şeyi yok , çok yazık! Ama her arabulucuğu memnuniyetle karşılarız” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN.

6.1.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.