ÖZEL/ Ukrayna: “Sosyal güvenlik anlaşması için Türkiye’den onay bekliyoruz”

Ukrayna Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Sergiy Nijinskiy, UkraynaHayat’a özel açıklamalarda bulundu. Türk ve Ukrayna vatandaşlarını ilgilendiren önemli bir konu olan Türkiye-Ukrayna Sosyal Güvenlik Anlaşması süreciyle ilgili bilgi veren bakan yardımcısı, Ukrayna’da Türk-Ukrayna okulu açılması fikrinin de gündemde olduğunu söyledi.

Ukrayna Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Sergiy Nijinskiy, UkraynaHayat ile söyleşisinde, Ukrayna heyetinin eylül ayında Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında iki ülkenin sosyal güvenlik alanındaki iş birliğinin artırılması konusunun da gündeme geldiğini belirtti.

Türkiye ile Ukrayna arasında sosyal güvenlik anlaşması imzalanmasına yönelik müzakerelerin devam ettiğini hatırlatan Nijinskiy, “Anlaşma taslağındaki 34 maddeden 32’sinde mutabakat sağladık. Bu çok önemli bir etap. Şu an Türk tarafından onay bekliyoruz. Bu onayın gelmesinin ardından, Türkiye’ye giderek anlaşmayı imzalamaya hazırız” dedi.

Türk ve Ukrayna vatandaşlarının yurt dışında geçirdikleri hizmet sürelerinin her iki ülkede tanınması ve sosyal güvenlik haklarından yararlanmalarına yönelik maddeler üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirten Ukraynalı yetkili, “Bu çok önemli bir konu. Tüm vatandaşlar er ya da geç kendi ülkelerine geri dönüyorlar ve yurt dışındaki hizmet sürelerini saydırmaları gerekiyor” diye konuştu.

Ukrayna’da Türk konsolosluklarında kayıtlı Türk vatandaşlarının sayısının, ülkede bulunan vatandaşların gerçek sayısının çok altında olduğunu belirten Nijinskiy, “Emeklilik yaşındaki Türk vatandaşlarının tahmini sayısını hesaplayabilmek için Ukrayna Emeklilik Fonu’na bugün mektup gönderdik. Tabii Türkiye Büyükelçiliği ile de iletişim halinde çalışıyoruz” dedi.

İNSAN TİCARETİYLE MÜCADELE ÖNCELİKLERİMİZDEN BİRİ

Ukrayna-Türkiye hattındaki insan ticareti suçlarıyla mücadelenin de iki ülke heyetleri arasındaki görüşmelerde öncelikli konulardan biri olduğunu vurgulayan bakan yardımcısı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ukrayna’ya komşu olan Slovakya, Romanya, Moldova, Belarus ve hatta Türkiye gibi ülkelerde insan ticareti, silah ve uyuşturucu kaçakçılığının ardından üçüncü en yaygın suç durumunda. Maalesef Türkiye’de de insan ticaretinin mağduru olan birçok Ukrayna vatandaşı var. Bu konuda güvenlik güçleriyle temas halindeyiz. Amacımız bu kişileri Ukrayna’ya geri döndürmek.

UKRAYNA’DA MAHKEMELER GENELDE ANNEDEN YANA

Ukraynalıların farklı ülkelerden kişilerle yaptıkları evliliklerde birçok kez aile içi anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Türk vatandaşları ile olan evlilikler de buna dahil. Bu durumlarda çocukların velayeti gibi konularda yargı süreçleri oluyor. Türkiye’deki yargı uygulamalarını bilmiyorum, ama Ukrayna’da kuşkusuz bu gibi durumlarda mahkemeler genelde annelerin tarafında yer alıyor. Mahkemeler yalnızca çocuğun hangi ülkenin vatandaşı olduğunu değil, hangi dili konuştuğu, hangi ebeveyne daha yakın olduğu gibi konuları da göz önünde bulunduruyor. Tabii her dava mahkemelerde ayrıca değerlendiriliyor.

TÜRK-UKRAYNA OKULU PROJESİ GÜNDEMDE

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi ile görüşmemizde, Ukrayna’daki Türk diasporasına yönelik Türkçe ve Ukraynaca eğitim verilecek bir okul açılması fikrini de ele aldık. Bir pilot proje olarak bunun hayata geçirilebileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduk.”

TÜRKİYE-UKRAYNA SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI KAPIDA: HANGİ AVANTAJLARI GETİRİYOR?

14.12.2019

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.