600 yıllık bira geleneği: Lviv’in en popüler pub’ları

Bu haber 28 Şubat 2017 - 14:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

lviv3

 

“Lviv birasını içen 100 yıl yaşar.” Lviv sakinleri arasında popüler olan bu söz, kentteki köklü bira geleneğini anlatıyor. Peki Lviv birasının kökleri ne zamana dayanıyor? Lviv’de en popüler bira mekanları hangileri? UkraynaHayat.Com sizler için derledi…

Lviv1

Lviv’de halk arasında bira yapımı ilk olarak 15’inci yüzyılda başlamış. 1533 yılında ise, Polonya Kralının verdiği emirle kentte bira üretimine izin verilmiş. Lviv’de manastırlarda yapılan biralar, Lviv birasının ün kazanmasında önemli rol oynamış. Kısa süre içinde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda ünü yayılan Lviv birası, Sovyetler Birliği’nde de popüler hale gelmiş. Lviv birası, günümüzde de kendine has lezzeti ve kalitesiyle adından söz ettiriyor.

lviv2

Lviv’de her sene, geleneksel Ukrayna halk danslarının ve müziklerinin eşlik ettiği bira festivalleri düzenleniyor, farklı lezzetleri barındıran biraların içildiği renkli oyunlar, yarışmalar ilginç görüntüler oluşturuyor. Ukrayna’daki ilk bira müzesi de Lviv’de bulunuyor. Burada Avrupa’nın dört bir yanından getirilen tarihi bira fıçıları, bardakları, 19’uncu yüzyıldan kalma bira tariflerinin yer aldığı kitaplar sergileniyor, Lviv’deki bira üretiminin tarihi anlatılıyor. Bira temalı filmlerin izlenebildiği müzede, Lviv biralarının da tadına bakılabiliyor.

İşte köklü bira geçmişine sahip olan Lviv’de bugün yerel halk ve turistler arasında popüler olan bira mekanlarından bazıları:

Poşta na Drukarskiy (Пошта на Друкарській)

poshtaMenüsünde birçok farklı “craft” bira yer alan mekan, kendine has kekleri, et yemekleri, çorbaları ve bira mezeleriyle de ünlü. Kendi yapımı biraların yanı sıra, Brewdog, Mikkeller, De Molen, Rogue, Anchor, Flying Dog, Anderson Valley, Nøgne Ø gibi birçok bira markasının da bulunduğu bar, ilginç dekoru ve duvarları süsleyen Lviv karpostallarıyla da müşterilerine keyifli bir ortam sunuyor.

posta2

posta3 posta4

 

Teatr Piva (Pravda)

pravda1

Restoran ve pub konseptindeki Teatr Piva (Bira Tiyatrosu), ilginç isimlerle ve şişe tasarımlarıyla sunduğu bira çeşitleriyle Ukrayna’da kısa süre içinde popüler hale gelmiş. Kentin göbeğindeki Rınok Meydanı’nda yer alan mekan turistlerin en önemli uğrak yerlerinden biri. Üç katlı mekanın ilk katında, bira ve bira ürünlerinin satışa sunulduğu bira marketi bulunuyor. Diğer katları ise restoran. Mekanı dolduran müşterilerin, canlı müziğe eşlik etmeleri için kendilerine dağıtılan boş plastik bira şişeleriyle tempo tutarak eğlenmeleri görülmeye değer. Teatr Piva’da evlere, otellere ve Ukrayna’nın farklı şehirlerine bira servisi de bulunuyor. İnternet sitesi üzerinden de bira satın alınabiliyor.

Mekanda satılan bira çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz: http://www.pravda.beer/en/shop

pravda2 pravda3

 

Kumpel (Кумпель)

kumpel1

Lviv’in en eski birahanelerinden biri olan Kumpel’in kentte iki şubesi bulunuyor. Kendi birasını üreten  mekanda her damak zevkine uygun birayı bulmak mümkün. Özel şişelerdeki “Kumpel” biralarını satın alarak yanınızda da götürebilirsiniz.

http://kumpelgroup.com/restaurants/kumpel

kumpel2 kumpel3 kumpel4

 

Pub “Hrystofor” (Паб «Христофор)

xry1

Rahat ortamı, sade dekoru ve uygun fiyatlarıyla ilgi gören Pub “Hrystofor”da da birçok yerel Ukrayna birasını deneyebilirsiniz.

 

Çoven (Човен)

coven

2015 yılında açılan mekanda 16 Ukrayna birasının yanı sıra,  farklı Avrupa ülkelerine özgü ilginç “craft” biraların tadına bakmak mümkün.

UKRAYNA’NIN KÜLTÜR BAŞKENTİ: LVİV

28.2.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.