Kırımoğlu: “Kırım kurtulacak, vatanımıza geri döneceğiz”

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, TURKSİD’in açılışında yaptığı konuşmada “Kırım Tatarlarının Kırım’a geri döneceklerini umduğunu” söyledi.

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarlarının sayısının 5 milyon civarında olduğunu belirterek, “Yani Türkiye’de Kırım’dan 15 kat daha fazla Kırım Tatarı yaşıyor. Eskiden Osmanlı toprağı olan Romanya’da da ikinci büyük diasporamız var. Bugün Türkiye, Ukrayna ve Romanya’da kurulan bu derneğe (TURKSİD) ileride başka ülkeler de dahil edilebilir” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin geçen ağustos ayında göreve başlamasının ardından ilk yurt dışı ziyaretlerinden birini Türkiye’ye yaptığını hatırlatan Kırımoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen Zelenski, 8 Ağustos’ta İstanbul’da katıldığı iş forumunda, Ukrayna’ya yatırım yapacak ve ülkede faaliyette bulunacak Türk iş insanlarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Bu derneği kurma fikri çoktandır vardı, ama Zelenski’nin bu açıklaması girişimlerimizi hızlandırmamıza vesile oldu.

5 gün önce de Recep Tayyip Erdoğan stratejik iş birliği toplantısı çerçevesinde Kiev’e geldi ve aynı zamanda iş insanları ile bir araya geldi. Erdoğan, iki ülkenin ticaret hacminin 4,5 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi. Tabii bunu kabul etmek ayrı, gerçekleştirmek başka bir mesele. İşte bu derneğin ana maksatlarından biri, bu gibi planların gerçekleştirilmesini sağlamak, ülkelerimiz arasında ticareti geliştirmek. Ukrayna’da size daima yardımcı olmaya hazır 3 Kırım Tatar milletvekili var. Umut ederiz ki, bizim bu çalışmalarımızla vatanımız Kırım yarımadası bu canavar işgalcilerin elinden kurtarılacak ve vatanımıza dönme imkanımız olacaktır.”

8.2.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.