Kiev’de Ukrayna lezzetlerini deneyebileceğiniz 10 mekan

Ukrayna mutfağı, farklı ülkelerdeki gibi çok fazla çeşitlilik sunmasa da, birçok lezzetli tada sahip. İşte Kiev’de farklı bütçelere hitap eden Ukrayna mutfağı restoranları:

PERVAK

Kiev’deki en köklü Ukrayna mutfağı restoranlardan biri olan Pervak, geleneksel tarzdaki dekoru ile keyifli bir ortam sunuyor. Ukrayna ulusal kıyafetleri ile müşterileri karşılayan, güler yüzlü personele sahip mekan, Ukrayna lezetlerini denemek isteyen turistlerin en fazla tercih ettikleri yerlerden biri. Kızarmış domuz eti, ördek eti, vişneli “varenik”, bal likörü (medovuha) ve karaturp likörü (hrenovuha) tavsiye edilen lezzetlerden bazıları. Fiyatlar ortalamanın üzerinde.

Adres: Rognidinska, 2

Restoranın menüsü için: http://www.pervak.kiev.ua/menu.html

HATİNKA

Kendinizi geleneksel bir Ukrayna  evinde gibi hissedeceğiniz restoran, müşterilerine Ukraynalıların misafirperverliğini en güzel şekilde gösteriyor. Restorana ayak basar basmaz votka ve mezeyle karşılanıyorsunuz. Borş çorbası, et suyuna çorba, “vareniki”, etli “draniki”, balık yemekleri ve ev yapımı votka denemeye değer.

Adres: Bolşaya Vasilkovskaya, 114

hatinka.com.ua

TARAS BULBA

İsmini ünlü Rus yazar Gogol’ün Ukrayna Kazaklarını anlattığı Taras Bulba romanından alan restoran,  16’ıncı yüzyıldaki geleneksel Kazak evleri şeklindeki dekoruyla sizi tarihte yolculuğa çıkarıyor. 36 dildeki menüsüyle fark yaratan mekanda geleneksel Ukrayna ev yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Adres: Puşkinskaya, 2-4/7

http://en.tarasbulba.kiev.ua

O’PANAS

Kiev’in merkezinde, Taras Şevçenko Parkı’nın içinde yer alan O’PANAS, Ukrayna mutfağını denemek isteyen turistlerin en fazla rağbet gösterdiği mekanlardan biri. Köy evi şeklinde dekor edilen restoranın içinde, tavandan geçerek yükselen gerçek ağaç ilgi çekiyor. Garsonların geleneksel Ukrayna kostümleriyle servis yaptığı, fon müziği olarak Ukrayna melodilerinin çaldığı mekanın ikinci katında romantik buluşmalar veya özel toplantılar için iki VIP oda bulunuyor. Ukrayna usulü Sezar salata, turna dolması, doldurulmuş domuz ve “Tavriyskiye Nivı” bifteği restoranın özel lezzetlerinden bazıları. Turistlere hitap eden restoranda fiyatlar yüksek.

Adres: Treşenkovskaya, 10

http://www.opanas.com.ua/en/homepage.html

SPOTIKAÇ

1960’ların havasını yansıtan restoran, Sovyetler Birliği’nde Nikita Hruşçov (Kruşev) döneminde popüler olan Ukrayna lezzetlerini müşterilerine sunuyor. Ringa balığı salatası (şuba), vinegret salatası, krep içerisinde kızartılmış mantarlı levrek, Kiev tavuğu, çeşitli ev yapımı votkalar menüdeki lezzetlerden birkaçı.

Adres: Vladimirskaya, 1B

Telefon: 044 586 4095

UKRAİNSKİ STRAVİ

Çeşitli kutlamalarda veya yabancı konuklarını ağırlayan kişiler tarafından sık sık tercih edilen restoran, farklı salonları ve ferah ortamı ile ilgili çekiyor. Ukrayna mutfağının geleneksel lezzetlerini sunan Ukrainski Stravi’de, başka yerde bulamayacağınız kendi üretimleri içkiler mekanı farklı kılıyor. Likörlerini ve “Kuma-kuma” votkasını mutlaka deneyin.

Adres: Otradnıy Prospekt, 22

http://www.ukrainski-stravy.com.ua

GARBUZİK

Ukrayna lezzetlerini uygun fiyatlarla,  daha mütevazı bir mekanda denemek isteyenler için Garbuzik alternatiflerden biri. Ukrayna müzikleri eşliğinde “business lunch” yiyebileceğiniz kafede, “Staroukrainskiy”, “Kuleşik ot ‘Mariçki” salatalarını ve lezzetli ev yapımı reçelleri deneyebilirsiniz.

Adres: Horevaya, 2

TSARSKOYE SELO

Kiev’deki ilk Ukrayna mutfağı restoranı olan Tsarskoye Tselo 1998 yılından bu yana hizmet veriyor. Ünlü Peçerskaya Lavra manastırının karşısında bulunan restoran, Ukrayna kültürünü ve yemeklerini yakından tanımak isteyenler için doğru adres. Daha çok turistlerin rağbet gösterdiği restoranda fiyatlar da yüksek.

Adres: Lavrskaya, 22

http://tsarske.kiev.ua/en/about/shortly

BALUVANA GALYA

Ekonomik seçeneklerden biri olan Baluvana Galya, özellikle krepleri (bilinı) ve “vareniki”leri ile ünlü. Borş çorbası ve diğer Ukrayna lezzetlerinin tadına uygun fiyatlara bakabileceğiniz  mekanda çeşit çeşit ev yapımı votkalar da sizi bekliyor.

Adres: Meçnikova, 16

KATYUŞA

Kiev’de farklı şubeleri olan Katyuşa, Ukrayna mutfağından lezzetleri uygun fiyata ve keyifli bir ortamda bulabileceğiniz bir başka adres. Katyuşa’nın ayrıca evlere servis hizmeti de bulunuyor.

Adresler:

Volkzalnaya, 2

Dneprovskaya Naberejnaya, 21

Kreşatik, 29/1

Lesi Ukrainki, 24

Geroyev Stalingrada, 24

Bolşaya Vasilkovskaya, 23

Bolşaya Vasilkovskaya, 60

İvana Mazelı, 5a

S.Petlyurı 3/25A

http://katysha.com.ua

14.3.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.