Kiev’de ofis kiraları artışa geçti: Podol ve “sol yaka” gözde

Ukrayna başkentinde ofislerin doluluk oranı Avrupa kentlerinin seviyesini yakaladı.

Önde gelen emlak yatırım şirketlerinden Investment Development Property’nin (IDP) sahibi İgor Çernenko, Ubr.ua’ya yaptığı açıklamada, “Avrupa kentlerinin çoğunda boş ofislerin oranı yüzde 11’i geçmiyor. Kiev’de de bu oran geçen yıla göre yüzde 3-4 azalarak temmuz ayı itibarıyla yüzde 9,5’a geriledi” şeklinde bilgi verdi.

Kiev’in ticari emlak piyasasının gelişiminde Varşova, Budapeşte, Prag, Madrid, Paris gibi kentlerle aynı seviyede ilerlediğini belirten sektör temsilcisi, “Podol semtinde ve nehrin sol yakasındaki (doğu yakası) semtlerde kiralık boş ofis neredeyse hiç yok. Buralarda talep arzın üzerine çıkabilir” dedi.

Kiev’de bu yılın ik yarısında kiralık ofislere olan talebin yıllık bazda yüzde 15-20 arttığını belirten Çernenko, “IT şirketleri ve üretici şirketlerin kiralık ofislere olan talebi arttı. Yabancı şirketler de Ukrayna’daki temsilciliklerini genişletiyor. Personel sayılarını artırarak, ofislerini büyütüyorlar” diye konuştu.

Şirketin verilerine göre, Kiev’de ofislerin ortalama aylık metrekare kirası yılın ilk yarısında yüzde 3 artarak 30 dolara yükseldi.

8.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.