İşten çıkarmaya kolaylık, yıllık izinde artış: Yeni İş Kanunu neler getiriyor?

Ukrayna’da İş Kanunu’nda yapılması beklenen yeni düzenlemelerle ilgili bazı ayrıntılar belli oldu. Çalışanları ve işverenleri hangi yenilikler bekliyor?

Ubr.ua’nın haberine göre, Ukrayna’da yeni İş Kanunu tasarısında teklif edilen bazı değişiklikler şöyle:

Daha fazla izin

Çalışanların kullanabildikleri en düşük yıllık izin süresinin 24 günden 28 güne çıkarılması planlanıyor. Bu süreye ek olarak, çalışanların ayrıca yaklaşık bir haftalık “hastalık izni” alabilmeleri konusunun da görüşüldüğü belirtiliyor.

Siesta önerisi 

Sıcak iklimlerin egemen olduğu ülkelerde gelenek halini halan “siesta” (uzun öğle tatili) da yeniden Ukrayna’nın gündeminde. Bazı sektörlerde öğle tatilinin süresinin dört saate kadar uzatılması teklif ediliyor.

Kıdem tazminatında artış

Yeni Çalışma Kanunu’nda, çalışanların işten çıkarılmaları halinde hak ettikleri miktarda tazminat alabilmelerinin de sağlanması hedefleniyor. İşverenlerin, işten çıkardıkları çalışanlarına birkaç aylık maaşlarını önden vermelerinin yasal zorunluluk haline getirilmesi gündemde. İş kazaları yaşayan çalışanlara da hak ettikleri tazminatların ödenmesi konusu görüşülüyor.

Grev hakkı genişletilebilir

Çalışanların grev hakkıyla ilgili yasal boşlukların da giderilmesi ve bu konuda işverenleri karşısındaki haklarının genişletilmesi gündemde.

İşten çıkarmak kolaylaşabilir

Diğer yandan işverenlerin, çalışanlarını işten çıkarmalarına olanak tanıyan yasal gerekçelerin sayısının artırılması  yönünde de hazırlık yapıldığı belirtiliyor.

Hamileler de işten çıkarılabilecek

Hamilelerin işten çıkarılmasını yasaklayan yasa maddesinin de kaldırılması, bu konuda karar yetkisinin işverenlere verilmesi planlanıyor.

26.9.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.