“Gümrüklerdeki yolsuzlukların Ukrayna’yı uğrattığı yıllık zarar: 4 milyar euro”

“Ukrayna gümrüklerinde yapılan yolsuzluklar ülkeyi her yıl 4 milyar euro zarara uğratıyor.” Bu veriyi Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi ortaya attı.

Gazetenin haberinde, “Ukrayna’nın her yıl gümrüklerdeki yolsuzluklar nedeniyle uğradığı 4 milyar euro’luk zarar, ülkenin kamu bütçesinin gelirlerinin 10’da birinden fazlasına ve Kiev’in 2018 yılında IMF, AB ve Dünya Bankası’ndan almayı umduğu finansal desteğin iki katına eşit” denildi.

Ukrayna’ya sokulan malların çoğu durumda gümrük vergisi kaçırılmak için etiketlerinin değiştirildiğine dikkat çekilen haberde, “Örneğin şemsiyeler, fırçaya ve aynaya dönüşüyor. Tek parti yükten devlet binlerce euro zarara uğruyor” ifadesinde bulunuldu.

Ukraynalı polislerin, savcıların ve istihbarat servisinin de gümrüklerdeki yolsuzluklardan haberdar olduklarını öne süren Alman gazetesi, “Yasa dışı satışlar için, gümrük, savcılık ve emniyet yetkililerinin yakın çevresinden kişilerce kontrol edilen yeni şirketler kuruluyor” denildi.

Haberde ayrıca, PricewaterhouseCoopers (PwC) şirketinin anketine göre, Ukrayna’da rüşvetle karşılaşan şirketlerin oranının 2016 yılndan bu yana yüzde 56’dan yüzde 78’e yükseldiği bilgisi verildi.

6.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.