İşte Ukrayna’nın yeni Başbakanı: Denis Şmigal kimdir?

Ukrayna’da, Başbakan Yardımcısı Denis Şmigal, ülkenin yeni başbakanı oldu. Ukrayna Parlamentosu’nda bugün yapılan olağanüstü oturumda, Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin adaylığını sunduğu Denis Şmigal, 291 milletvekilinin oyuyla ülkenin yeni başbakanı seçildi.

Bu haber 04 Mart 2020 - 16:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başbakan Oleksiy Gonçaruk’un istifası bugün parlamentoda kabul edilmişti.

Şmigal, parlamentoda yaptığı konuşmada, önceliğinin sosyal ödemeleri ve emeklilik maaşını artırmak, diğer kamu giderlerini kısmak, sağlık sistemini modernleştirmek, ekonomiyi güçlendirmek ve ademi merkeziyetçilik reformlarını hayata geçirmek olduğunu söyledi.

ZELENSKİ: HATALARIMIZI KABUL ETMELİYİZ

Devlet Başkanı Zelenski ise parlamentoda yaptığı konuşmada, “Başkanlığa gelirken tecrübem yoktu, ama iradem vardı. Çok hata yapıyoruz. Ama bunları düzeltmeye hazırız. Politikalarımız değişmeyecek. Ancak bu yolda ilerlerken bazı hatalarımız oldu” dedi.

İktidarın hatalarını kabul etmesi gerektiğinin altını çizen Zelenski, “Hükümet bazı şeyleri başardı. Üst düzey bürokratlar arasında artık yolsuzluk yok. Ama bu yeterli değil. Hakikatlerden korkmamalı ve hatalarımızı itiraf etmeliyiz diye konuştu.

Denis Şmigal kimdir? 

Ukrayna’nın yeni Başbakanı Denis Şmigal, bugün Başbakan Yardımcısı ve Toplum ve Bölgesel Kalkınma Bakanı olarak görev yapıyor.

44 yaşındaki Şmigal, Lviv Politeknik Üniversitesi mezunu. Ekonomi alanında doktora yapan Şmigal, uzun yıllar iş dünyasında faaliyet gösterdikten sonra, 2009 yılında Lviv Valiliği Ekonomi, Yatırımlar, Sanayi ve Ticaret Dairesi’nin başına geçti. 2014 yılında Ukrayna Mali Hizmetler Dairesi Lviv İl Müdür Yardımcısı olan Şmigal, bir süre sonra kamu görevinden ayrılarak profesyonel yöneticiliğe adım attı.

2018 yılında İvano-Frankivsk kentinde ülkenin en zengin ismi Rinat Ahmetov’un sahibi olduğu Buştinska Termik Santrali’nin genel müdürlüğüne getirildi. Ukrayna medyasında zaman zaman “Ahmetov’a yakın olduğu” iddiası gündeme getirilen Şmigal  birçok kez bunu yalanladı.

Yaklaşık altı ay İvano-Frankivsk Valisi olarak görev yapan Şmigal, 4 Şubat 2020 tarihinden bu yana Başbakan Yardımcılığı ve Toplum ve Bölgesel Kalkınma Bakanlığı görevlerini yürütüyor.

4.3.2020

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.