Bu haber 24 Mart 2017 - 14:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

1976828

“Mutsuzlukta ilk 10’da”

Ülkelerin enflasyon ve işsizlik oranlarına göre karşılaştırıldığı “Bloomberg’s Misery Index” araştırmasında Ukrayna, Türkiye ile birlikte ilk 10’da yer alan ülkeler arasında. Venezüella’nın ilk sırada olduğu listede Türkiye beşinci, Ukrayna yüzde 10’nun üzerinde enflasyonla yedinci sırada.

“Ekonomi özgür değil”

ABD’li  Heritage Foundation, ekonomik özgürlükler sıralamasında Ukrayna’yı 180 ülke içinde 166’ncı sırada gösterdi.  Raporda Ukrayna’da hukukun üstünlüğünün ve yargının etkinliğinin yeterli düzeyde olmadığı savunuldu.

“Yenilikler yetersiz”

Ukrayna, ülkelerin yenilikçilik düzeylerinin karşılaştırıldığı “Bloomberg Innovation Index” araştırmasında 42’inci sırada yer buldu. Raporda bilimsel araştırmalar ve yeni buluşlara ayrılan kaynaklar ile halka açık yüksek teknoloji şirketlerinin sayısı göz önünde bulunduruldu.

“Kısmen özgür”

İnsan hakları kuruluşu Freedom House’un özgürlükler raporunda Ukrayna, “kısmen özgür” ülkeler kategorisinde sınıflandırıldı. Ülkede özellikle gazetecilere yönelik siyasi baskıların ve saldırıların sürdüğüne işaret edildi.

“Yolsuzluklarda Avrupa’da zirvede”

Transparency International’a göre Ukrayna, Avrupa’da yolsuzluk sorununun en derinden hissedildiği ülke. Araştırmaya göre Ukrayna vatandaşlarının yüzde 86’sı, ülkede yolsuzkuklarla yeteri düzeyde mücadele edilmediği görüşünde. Ukraynalıların yüzde 56’sı yolsuzlukların ülkenin en büyük sorunu olduğunu düşünüyor.

“İnsani gelişim düzeyi yüksek, ama düşüşte”

Birleşmiş Milletler’in İnsani Gelişim Endeksi’nde Ukrayna, 86’ncı sırada, insani gelişim seviyesinin yüksek olduğu ülkeler arasında gösterildi. Ukrayna 2015 yılında ise bu sıralamada 55’inci sıradaydı.

“Mutluluk endeksinde geriliyor” 

Dünya Mutluluk Raporu’nda (World Happiness Report) Ukrayna, bir yılda 155 ülke içinde 123’üncülükten 132’inciliğe kadar geriledi.

“İş yapmaya elverişlilik azalıyor”

Ukayna, Forbes dergisinin “iş yapmaya elverişli” ülkeleri belirlediği araştırmada 139 ülke içinde 74’üncü sırada gösterildi. AB ile serbest ticaret anlaşmasına varılmasının, Ukrayna ekonomisinin Avrupa’ya entegrasyonu için önemli bir adım olduğu belirtildi.

“Ekonomik istikrar artıyor”

Ülke ekonomilerinin gelişim ve istikrar düzeylerine göre karşılaştırıldığı “Global Sustainable Competitiveness Index” adlı raporda, Ukrayna ekonomisinde istikrar düzeyinin arttığı savunuldu.  Rekabet gücü, insan kaynakları, doğal sermayeye erişim, ülke idaresi gibi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu araştırmada Ukrayna, bir yulda 86’ncılıktan 64’üncülüğe yükseldi.

24.3.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER