Rusya destekli “Donetsk Halk Cumhuriyeti” lideri Zaharçenko öldürüldü

Rusya destekli ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti başkanına suikast…

Rus basını, Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden “Donetsk Halk Cumhuriyeti” lideri Aleksandr Zaharçenko’nun bombalı saldırı sonucu öldürüldüğünü bildirdi.

RBC’nın haberine göre, bugün saat 17.30 sıralarında Donetsk’in merkezindeki bir restoranda düzenlenen bombalı saldırıda “Donetsk Halk Cumhuriyeti” lideri Aleksandr Zaharçenko hayatını kaybetti.

RBC ajansı, “Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR)” yetkililerinin Zaharçenko’nun öldüğünü doğruladığını bildirdi.

Ajansa konuşan Vladislav Brig adlı DNR “milletvekili”, patlamada DNR “Gelirler ve Vergiler Bakanı” ve “Başbakan Yardımcısı” Aleksandr Tiofeyev’in de yaralandığı bilgisini verdi.

Zaharçenko 42 yaşındaydı.

Sputnik’e açıklama yapan Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) güvenlik güçlerinde bir kaynak, “DNR Başkanı Aleksandr Zaharçenko, Separ kafesinde meydana gelen patlama sonucu hayatını kaybetti. Gelir ve Vergiler Bakanı Timofeyev de yaralandı” dedi.

Zaharçenko’nun konutuna birkaç yüz metre mesafedeki bir kafe-restoranda meydana gelen patlamada Zaharçenko ölürken en az 3 kişi de yaralandı.

2014 yılında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de aşırı sağcıların da karıştığı protestolar sırasında ABD ile AB’nin varılan siyasi anlaşmaya uymaması sonucu Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in devrildiği süreçte Zaharçenko, Donetsk milis güçlerine katılmıştı.

Kasım 2014’te Donetsk Halk Cumhuriyeti’ne lider olarak Zaharçenko seçilmişti.

UKRAYNA: “RUSYA’NIN PARMAĞI VAR”

Ukrayna İstihbarat Teşkilatı SBU Başkanı İgor Guskov, suikastte Donetsk Halk Cumhuriyeti içindeki ekonomik çıkar çatışmaları ve çekişmeler ya da Rusya gizli servislerinin parmağını aramak gerektiğini iddia etti.

RUSYA: “TERÖR EYLEMİ”

Sputnik’in haberine gör ise, Zaharçenko’nun ölümüyle sonuçlanan saldırının terör eylemi olduğunu belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, olayla ilgili Ukrayna’yı suçladı.

31.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.