Bakanlar anlaştı: Türkiye Ukrayna’dan tarım ürünleri ithalatını artıracak

zer

Ukrayna Tarım Politikası Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ukrayna heyetinin Ankara ziyareti sırasında Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ukrayna Tarım Politikası Bakanı Taras Kutovıy ile bir araya geldi.

Ukraynalı Bakan yaptığı açıklamada, “Türkiye, Ukrayna’nın en fazla ticaret hacmi olan ilk 10 üke içinde. İhracatımızda sekizinci, ithalatımızda üçüncü sırada. Bu ülke güvenilir ve sürekli ticari partnerimiz durumunda. Türkiye ile tarım alanındaki işbirliğimizi artırmakla kalmayıp, daha da güçlendireceğiz” dedi.

Ukrayna’dan Türkiye’ye tarım ürünleri ihracatının artırılmasının planlandığı belirtilen açıklamada, et, süt ürünleri, yumurta, bazı sebze ve meyveler, tahıllar, un ve hububat, konserve et ve domates, şekerleme ürünleri, meyve suları, dondurma ve şarap gibi ürünlerin Türkiye’ye ihracatına öncelik verilmesinin planlandığı kaydedildi.

Ukrayna’nın resmi verilerine göre Türkiye, 2016 yılında bu ülkeden 608,7 milyon dolarlık tarım ürünü ithal etti. Geçen sene Türkiye’nin Ukrayna’ya tarım ürünleri ihracatı ise 333,8 milyon dolar olarak kaydedildi. Türkiye’nin bu alanda Ukrayna’dan en fazla ithal ettiği ürünlerin başında yağ, yağlı tohumlar, bal, şeker, soya ve ceviz geliyor.

15.3.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.