Zelenskiy, başbakanın istifasını kabul etmedi: “Bir şans daha veriyorum” (VIDEO)

Sonat Kerem, Kiev, (DHA) – Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Başbakan Oleksiy Gonçaruk’un istifasını kabul etmediğini açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından istifasını sunan Başbakan Oleksiy Gonçaruk’a ‘bir şans daha verdiğini’ söyledi.

Ukrayna Başbakanı Gonçaruk, kendisine ait olduğu iddia edilen ve Zelenskiy’e yönelik eleştirilerde bulunulan ses kayıtlarının internete sızdırılmasının ardından, ‘devlet başkanına karşı duyduğu saygı ve güvenle ilgili şüpheleri ortadan kaldırmak için’ dün istifa kararı aldığını duyurmuştu.

Bunun üzerine Gonçaruk ile bir araya gelen Zelenskiy, “Sizden istifa mektubu aldım. Size ve genç hükümetinize karşı kişisel yaklaşımımı biliyorsunuz. Toplumumuz için çok önenli olan bazı sorunların üstesinden gelebilirseniz, size ve hükümetinize bir şans daha vermeye karar verdim” dedi.

Ukrayna Başbakanı Oleksiy Gonçaruk’un, Ukrayna Merkez Bankası yetkilileri ve bazı bakanlarla bir araya geldiği görüşmede gizlice kaydedildiği iddia edilen ses kayıtları internete sızdırılmıştı. Sesi başbakanın sesine benzeyen bir kişinin, Zelenskiy’nin çok ‘ilkel” bir ekonomi anlayışı olduğunu söylediği ses kayıtları ülke gündemine oturmuştu.

‘SES KAYITLARINI SIZDIRANLAR BULUNSUN’

Ukrayna Devlet Başkanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, Zelenskiy’nin, Başbakan Gonçaruk ile Merkez Bankası yetkilileri ve bakanların bir araya geldikleri toplantı sırasındaki konuşmaları kayda alan kişilerin en geç iki hafta içinde ortaya çıkarılması için talimat verdiği duyuruldu.

Зустріч Президента України Володимира Зеленського з Прем’єр-міністром Олексієм Гончаруком.

Володимир Зеленський провів зустріч з Прем’єр-міністром України Олексієм Гончаруком і поставив перед урядом низку невідкладних завдань. Зокрема, було обговорено оптимізацію роботи Кабміну, питання нарахування справедливих зарплат міністрам і топ-менеджерам держкомпаній, звільнення очільників міністерств, які не досягли реальних результатів, а також налагодження діалогу з парламентом.«Зараз не той час, щоб розхитувати державу економічно й політично», – наголосив Президент під час розмови.

Офіс Президента України paylaştı: 17 Ocak 2020 Cuma

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.