“Ukrayna’nın Hıdırellez’i” Maslenitsa başladı: Pirogovo’da hafta sonu şenliği

Ukrayna’da Hıdırellez benzeri bir bayram olan, baharın gelişini müjdeleyen Maslenitsa (Ukraynacası “mlıntsi”) haftası başladı.

Bu sene 24 Şubat-1 Mart Mart tarihleri arasında sürecek Maslenitsa boyunca başkent Kiev’de ve ülkenin dört bir yanında renkli etkinlikler düzenlenecek.

Maslenitsa boyunca yine “blini” denilen krepler yenilecek.

Maslenitsa’nın ardından Ortodoksların Büyük Oruç (Velikiy Post) dönemi başlayacak.

Maslenitsa, Ortodoks inancına göre Büyük Oruç dönemi öncesi et ve süt ürünleri tüketilebilen son hafta. Büyük Oruç dönemini ise Paskalya bayramı takip edecek.

Maslenitsa’nın simgeleri

Maslenitsa şenliklerinde korkuluklar yakılarak kışa veda ediliyor. Blini denilen krepler de Maslenitsa’nın simgelerinden biri.

Pirogovo’da Maslenitsa coşkusu

Maslenitsa’nın finalinin yapılacağı hafta sonu (29 Şubat-1 Mart) en renkli kutlamalara sahne olacak. En coşkulu şenliklerin Pirogovo, VDNH ve Feofaniya parklarında düzenlenmesi bekleniyor.

Pirogovo’ya nasıl gidilir?

Libidskaya metrosundan 11 no’lu troleybüs, Bessarabskaya Pazarı’nın önünden 156 no’lu dolmuş, Drujbı Narodov metro istasyonundan 172 no’lu dolmuş, Akademgorodok metro istasyonundan 576 no’lu dolmuş ve Lukyanovskaya metro istasyonundan 496 no’lu dolmuş ile ulaşılabiliyor.

Araba ile gidecekler için yol haritası: http://pirogovo.org.ua/road.html

VDNH adres: Akademika Hluşkova, 1

24.2.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.