Ukrayna’da yeni yasa: 2. el araba fiyatları ucuzluyor

oto

Gazeta.ua’nın haberine göre yeni yasa, 2010 ve daha eski model otomobiller için geçerli olacak. Düşük özel tüketim vergisi uygulaması 31 Aralık 2018 tarihine kadar devam edecek. Vergi indirimi, toptan ithal edilen otomobiller için geçerli olmayacak.

Yeni yasa sonrası, 1,5 lt motor ithal kullanılmış otomobiller için eskiden olduğu gibi 3 bin euro değil, 90 euro özel tüketim vergisi ödemek gerekecek.

Sitenin sorularını yanıtlayan Oleg Omelnitski adlı uzman, “Bu yasa yeni otomobil piyasasını etkilemeyecek. Ancak uzun süredir kişisel kullanımları için otomobil almak isteyen kişiler için olumlu etkisi olacak. Özel tüketim vergilerindeki düşüş en çok 1-2,2 lt motor araçların fiyatlarına yansıyacak. Fiyatlarda 2 bin 300-4 bin euro arası düşüş olacak. 2,5 lt motor dizel otomobillerin fiyatları 3 bin 900 euro ucuzlayacak. KDV de aynı miktarda düşecek. Sonuç olarak Ukrayna’da en fazla 5 yaşında olan ithal otomobilleri 5-9 bin euro’ya satın almak mümkün olacak. Bugün ise fiyatlar 3-6 bin euro daha yüksek” şeklinde bilgi verdi.

Yeni yasanın Ukrayna’da 15 yaş ve altı otomobillerin fiyatlarında düşüşe yol açacağını belirten uzman, “2009 model Lanos artık 8 bin dolara satılamayacak, çünkü 7 bin dolara Opel Astra satın alınabilecek” dedi.

Ukrayna Otomobil İthalatçıları Birliği Başkanı Oleg Nazarenko ise, “Kendileri için kişisel olarak yurt dışından otomobil getiren vatandaşların sayısı yılda 90 bini geçmiyor. Çünkü bunun için vize çıkarmak, bilinmeyen bir ülkeye gitmek ve otomobil aramak gerekiyor. Ukrayna otomobil pazarında yeni vergilere tabii tutulacak otomobillerin oranı yüzde 1. Yeni yasa otomobil pazarında çok ciddi değişikliğe yol açmayacak” diye konuştu.

1.6.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.