Türk ressamlardan Ukrayna’ya çıkarma: Kiev’de 26 sanatçıdan ortak sergi

Kiev’deki Ukrayna Ulusal Sanat Akademisi Modern Sanat Araştırma Enstitüsü, ünlü ressam Bedri Baykam’ın küratörlüğünü üstlendiği ve 26 Türk sanatçının yer aldığı sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 

Ukrayna Ulusal Sanat Akademisi Modern Sanat Araştırma Enstitüsü’nün sergi salonunda, 17 Şubat – 15 Mart 2020 tarihleri arasında düzenlenecek sergi ile adeta Türk çağdaş sanatının bir Ukrayna çıkarması yaşanacak.

26 sanatçının yer aldığı “Türkiye’den Çağdaş Sanat” adlı serginin küratörlüğünü üstlenen Bedri Baykam, aynı zamanda 2018’den beri “Ukrayna Güzel Sanatlar Akademisi”nin resmi üyesi.

Sergi 1951 ve 1988 yılları arasında doğan ve üç jenerasyonu kapsayan Türk sanatçıların eserlerini içeriyor. Bağımsız olarak üretilmiş bu çalışmalar, Türk çağdaş sanatının 1980 sonrasında gelişen zengin teknik ve farklı stil varyasyonlarını gözler önüne seriyor.

Direktörlüğünü Viktor Sidorenko’nun yaptığı “Modern Art Research Institute of the National Academy of Arts of Ukraine” ve Kiev’deki “National Academy of Arts of Ukraine” ile Bedri Baykam/Piramid Sanat arasında süregelen karşılıklı sergi anlaşmaları doğrultusunda, Baykam’ın National Academy of Arts of Ukraine’de Mart 2018’de açtığı “Son 10 Yılda Bedri Baykam” sergisinin ardından, Valentin Popov/Drew Altizer ve Victor Sydorenko’nun İstanbul Bienali’ne paralel olarak açtıkları “Bilinçsizliğin Hafızası” sergisi Eylül 2019’da Piramid Sanat’ta yer aldı.

Piramid Sanat’ın 1,5 yılık çalışması ve hazırlığının ardından, sıra önümüzdeki hafta Kiev’de açılacak olan Türkiye’den Çağdaş Sanat sergisine geldi. Bu serginin ardından da sıra önümüzdeki süreçte Piramid Sanat’ta açılması beklenen “Ukrayna’dan Çağdaş Sanat” sergisi bulunuyor.

Sergi için yayınlanacak olan 144 sayfalık katalog, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Modern Art Research Institute of the National Academy of Ukraine’in direktörü Victor Sydorenko, sanat eleştirmeni/akademisyen Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve serginin küratörü Bedri Baykam’ın sunuş yazılarını içeriyor.

Türkiye’den 30 kadar sanatçı, gazeteci ve organizasyon ekibinin bizzat katılacağı sergi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hitay Vakfı, Piramid Sanat, Nart ve Godiva’nın destekleriyle 15 Mart tarihine kadar görülebilecek.

Açılış: 17 Şubat Pazartesi (18.00-21.00)

Adres: Yevgena Konovaltsya, 18D ( вулиця Євгена Коновальця, 18Д)

10.2.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.