SEÇİME DOĞRU / Aday portreleri: Komedyenlikten siyasete: Vladimir Zelenskiy

Ukrayna’da 31 Mart tarihinde yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin en renki adaylarından biri, ünlü komedyen Vladimir Zelenskiy. Ülkenin en fazla tanınan ekran yüzlerinden biri olan Zelenskiy, başta gençlerin desteğine sahip. Peki Zelenskiy kimdir? Neden aday oluyor? Şansı ne kadar? İşte ünlü komedyenin portresi:

Bu haber 24 Ocak 2019 - 13:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

1978 yılında Ukrayna’nın Krivoy Rog kentinde dünyaya gelen Zelenskiy, hukuk fakültesi mezunu. Çocukluğundan itibaren tiyatro tutkusu olan Zelenskiy, henüz ortaokul yıllarında ünlü komedi televizyon programı KVN’de rol almaya başladı.

1997 yılında bir grup meslekdaşı ile birlikte “95-y Kvartal” komedi grubunu kuran Zelenskiy, Ukrayna’da Birinci Kanal’da KVN şovunda sahne almaya devam etti.

Komedi gösterileri için senaryolar yazan ünlü komedyen, farklı komedi programlarında boy gösterdikçe Ukrayna’nın en ünlü ekran yüzlerinden biri haline geldi.

Maydan olaylarında sahnede

Ukrayna’da 2013 yılında patlak veren iktidar karşıtı gösterilere destek veren Zelenskiy, ülkenin doğusunda Rusya yanlısı milislere karşı savaşan askerler için birçok konser ve gösteri organize etti.

Zelenskiy’nin yapımcısı olduğu “95-y Kvartal”ın Ukrayna ordusuna yaptığı bağış medyada gündeme geldi.

Bugün ise krizin çözümü için Rusya’yla doğrudan diyalog kurulmasını teklif eden Zelenskiy, “Donbass için savaşsız çözüm”den yana olduğunu söylüyor.

“Arkasında Kolomoskiy var” iddiası

Ülkenin en fazla izlenen televizyon kanallarından 1+1, yılbaşı gecesi saatler 24.00’ü gösterdiğinde Devlet Başkanı Petro Poroşeko’nun halka seslendiği geleneksel yılbaşı kutlaması yerine, Zelenskiy’nin adaylığını açıkladığı konuşmaya yer verdi.

Adaylığının kesinleştiğini duyuran ünlü komedyen, “Sizinle açık konuşacağım. Bugün her Ukraynalının önünde üç yol var. Birincisi, akıntıya kapılarak yaşamak. İkincisi, eşyalarını toplamak ve başka bir ülkeye gitmek. Ama üçüncü bir yol daha var: Ukrayna’da bir şeyleri değiştirmeye çalışmak. İşte ben bunu seçtim. Ukrayna Devlet Başkanlığına aday olacağıma söz veriyorum” dedi. 1+1 kanalında Zelenskiy’nin konuşmasının ardından Ukrayna ulusal marşı çaldı.

1+1 kanalı, Zelenskiy’nin adaylığının arkasında olduğu öne sürülen ünlü Ukraynalı milyarder İgor Kolomoyskiy’e ait.

İgor Kolomoyskiy

Adaylığının arkasında Kolomoysiy’nin olduğu iddialarını reddeden Zelenskiy, “Beni nasıl yönetebilir ki? Günümüzde kölelik yok? Anlaşmayı da kanla imzalamadık”? diyerek “bağımsız” olduğunu savundu.

Zelenskiy’nin devlet başkanlığı adaylığı ile ilgisi olmadığını söyleyen Kolomoyskiy ise, “O benim değil, ben onun kuklasıyım. Çünkü 1+1 kanalıyla ’95-y Kvartal’ arasındaki anlaşma tamamen onların lehine. İstedikleri her şeyi yapıyorlar, kimse onlar kontrol etmiyor” dedi.

Zelenskiy’nin seçemen profili ne?

Son anketlere göre Zelenskiy’nin halk desteği bugün yüzde 10 civarında. Zelenskiy’nin Timoşenko ile birlikte ikinci tura kalabileceğini gösteren araştırmaalar da var.

Kamuoyu araştırmaları, ünlü komedyenin adaylığını destekleyen kişilerin çoğunun, siyasette aynı yüzleri görmekten sıkılan genç seçmenler olduğunu gösteriyor.

Timoşenko’nun orta yaşın üzerindeki halk kitlesi içinde desteğinin daha yüksek olduğunu belirten uzmanlar, genelde sandığa gitmeye soğuk bakan genç seçmenlerin, ünlü komedyen Zelenskiy ve rock yıldızı Vakarçuk’un aday olması nedeniyle seçimlere katılım oranının artabileceğini tahmin ediyor.

(Haftaya: Yuriy Boyko)

SEÇİME DOĞRU / ADAY PORTRELERİ: “GAZ PRENSESİ” TİMOŞENKO’NUN YÜKSELİŞİ

24.1.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.