Rus oligarka, “Ukrayna’ya Türkiye üzerinden kaçak Rus petrolü” suçlaması

Rusya’nın en zengin iş adamlarından Mihal Gutseriyev’in sahibi olduğu aile şirketleri, Türkiye üzerinden kaçak yoldan Ukrayna’ya Rus petrolünün sevkiyatını yaptıkları suçlamasıyla karşı karşıya. Ülkenin en zengin ailesi olan Gutseriyevlerin evleri ve ofisleri basıldı.

Bu haber 19 Aralık 2019 - 7:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kommersant gazetesinin haberine göre, Rusya İçişleri Bakanlığı, Mihail Gutseriev ve oğlu Said Gutseriyev’in sahibi olduğu bazı şirketlere, Türkiye üzerinden Ukrayna’ya kaçak petrol sevkiyatı yapıldığı gerekçesiyle dava açtı.

Konuyla ilgili gelen ihbar üzerine, Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) özel silahlı birimleri, Moskova’daki şirket ofislerine baskın düzenleyip arama yaptı.

Said Gutseriyev’in sahibi olduğu “Forteİnvest” şirketinin girişimiyle, Türkiye üzerinden Ukrayna’ya 2 milyar ruble (yaklaşık 32 milyon dolar) tutarında kaçak petrol ve petrol ürünü sevkiyatı yapıldığı iddia edildi.

Gutseriyev’in sahibi olduğu şirketlere ait 10’dan fazla adrese güvenlik güçlerinin baskın düzenlediği bildirildi.

Habere göre Gutseriyev ise konuyla ilgili çıkan haberleri “provokasyon” olarak nitelendirdi.

Haberler üzerine iş adamının sahibi olduğu MVideo şirketi hisseleri borsada yüzde 10 düştü.

Nerede olduğu bilinmeyen Gutseriyev, 2007’de yine bazı cezai soruşturma ve davalar yüzünden Londra’ya kaçmış, iddialar geri çekilince ülkeye dönmüştü.

Ünlü oligark Gutseriyev 4 milyar dolarlık servetiyle Rusya’nın 28’inci zengini. (turkrus.com)

19.12.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.