Eriyen grivna fiyatları nasıl etkiledi, hangi ürün ne kadar pahalandı?

Koronavirüs salgınının yarattığı panik havası, karantina önlemleri ve yabancı yatırımcıların tedirginliği grivnada değer kaybına yol açtı. Bazı ithal ürünlerde fiyat artışı yüzde 20’yi buldu.

Bu haber 19 Mart 2020 - 12:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna’da mart ayının başında 24,59 seviyesinde olan dolar kuru, son gelişmelerin ardından bugün 27,82’ye kadar yükseldi.

Toptancıların eski kurdan aldıkları ürünlerin fiyatlarını yeni kura göre artırdıkları, mağazaların da ürünlere zam yaptıkları belirtiliyor.

Uzmanlar, tedarikçilerin fiyatlarda baz aldıkları dolar kurunu önlem olarak 30-32 grivnaya çektiklerine, bunun da fiyatlara yansıdığına dikkat çekiyor.

Ubr.ua’ya değerlendirmede bulunan Ukrayna Tüketiciler Birliği Başkanı Maksim Nesmiyanov, “Şubatta 7 bin 500 grivnaya satın aldığım çamaşır makinesinin daha eski modeli şimdi 9 bin grivna. Bu göz önünde bulundurulduğunda yüzde 20’lik fiyat artışı var” şeklinde bilgi verdi.

Ukrayna’da koronavirüs önlemleri sonrası soğan, sarımsak gibi bazı sebzelerin fiyatlarının yaklaşık iki katına çıktığı, birçok gıda ürününün de zamlandığı belirtiliyor.

19.3.2020

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.