Büyükelçi Güldere’den vatandaşlara mesaj: “Bu zor günlerde yanınızdayız” (VIDEO)

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, dünyayı saran koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili Ukrayna’da alınan önlemlere ilişkin vatandaşlara seslendi. İşte Büyükelçi Güldere’nin görüntülü mesajı ve konuşmasının tam metni:

Bu haber 17 Mart 2020 - 17:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Büyükelçi Yağmur Güldere’nin mesajı şöyle:

“Biliyorsunuz tüm dünyada devam eden koronavirüs salgını nedeniyle, tüm ülkeler gibi Ukrayna da bir dizi tedbir almış durumda. Bu kapsamda bugün itibarıyla tarifeli seferler durduruldu, ülkeye yabancıların girişi de, diplomat olmak ya da daimi veya geçici oturum izni sahibi olmak gibi istisnalar dışında yasaklandı. Bu dönem zarfında Büyükelçiliğimiz ve Odesa Başkonsolosluğumuz mesaisine devam ediyor.

Ukrayna’da mukim vatandaşlarımız, sizin durumunuzla ilgili olarak Ukrayna makamlarıyla görüştük. Gerek idari makamların gerekse sağlık ve benzeri kurumların çalışmalarını normal şekilde sürdüreceklerini, sizin günlük yaşamda karşılaştığınız sorunlarda nasıl yapıyor idiyseniz, bugün de bir sıkıntı çıktığı takdirde yerel makamlara, sağlık makamlarına aynı şekilde müracaat edebileceğiniz söylendi. Yine de acil, özel bir durum olduğu takdirde Büyükelçiliğimizin acil durum teefonu açık ve çalışıyor. Bu konuda bize müracaat etmekten lütfen çekinmeyin.

Ukrayna’da eğitim gören öğrencilerimiz, sizinle ilgili olarak da Ukrayna makamları ile temas ettik, üniversite idarelerinin sizlerle ilgili işlemleri kesintisiz, aksatmadan devam ettireceği söylendi. İkamet, ülkede kalış dahil tüm konularda her türlü ihtiyacınızı üniversite idareleri üzerinden gidermeye devam etmeniz mümkün; ancak yine bizim sizler için yapabileceğimiz bir husus olduğu takdirde hem Büyükelçiliğin, hem Odesa Başkonsolosluğu’nun acil durum telefonlarını arayarak bize ulaşmaktan lütfen çekinmeyin.

Türkiye’den kısa süreliğine gelip Ukrayna’da zor durumda kalan, mahsur kalan vatandaşlarımız, acil durum telefonlarımız özellikle size öncelik verecek şekilde faal durumda. Bu şekilde sıkıntıya düşen vatandaşlarımız varsa lütfen bize müracaat edin, sizinle ilgili imknalar ölçüsündeki her türlü tedbiri almaya devam edeceğiz.

Ukrayna’da ilan edilen bu önlemlere uyum sağlamamız, riayet etmemiz, her şeyden önce bizlerin sağlığı için gerekli. Başta elimizi sık yıkamak ve sosyal mesafayi korumak olmak üzere, bu tedbirlere ne kadar etkin uyarsak, bu salgın konusunda o kadar çabuk netice alınıp, bu mesele hayatımızdan o kadar çabuk çıkar.

Bu zor günlerde Büyükelçiliğin, her türlü acil durumda yanınızda olduğunu bilmenizi istiyorum. Hepinize sağlıklı günler diliyorum.”

Yeni tip koronavirüs salgını bağlamında Büyükelçi Yağmur Ahmet Güldere’nin Türk vatandaşlarına mesajı

T.C. Kiev Büyükelçiliği/Посольство Республіки Туреччина в Україні paylaştı: 17 Mart 2020 Salı

17.3.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.