Türkiye-Ukrayna Turizm Çalışma Grubu toplandı: UkraynaHayat’a özel açıklamalar…

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy ile Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mihail Titarçuk, UkraynaHayat’a özel açıklamalarda bulundu.

Türkiye-Ukrayna Turizm Çalışma Grubu Altıncı Toplantısı Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yapıldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy’un başkanlığındaki Türkiye heyetinde Kiev Kültür ve Tanıtma Müşaviri Berat Yıldız, THY Kiev Müdürü Dinçer Sayıcı, bakanlığın ilgili birimlerinin görevlileri, Türkiye konaklama sektöründen yatırımcılar ve seyahat acentelerinin temsilcileri yer aldı.

Ukrayna tarafından toplantıya Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mihail Titarçuk ile Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Turizm ve Tatil Dairesi yetkilileri katıldı.

Toplantı sonrası UkraynaHayat’ın sorularını yanıtlayan Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy, “Turizm çalışma grubu bu alanda yüksek düzeyli ilişkilerimizin olduğu ülkelerle çok verimli bir sistem. Tarafların talebine göre iki yılda bir ya da her yıl karşılıklı olarak bir önceki sezona ilişkin problemleri, alınması gereken tedbirleri görüşüyoruz. Ukrayna, komşu ülkeleri dışında en çok turisti Türkiye’ye gönderiyor. 2017 yılında 1 milyon 280 bin Ukraynalı turist ağırladık. Bu seneyi 1 milyon 350 bin Ukraynalı turist ile kapatacağımızı düşünüyoruz” dedi.

İki ülke arasında kimlikle seyahate geçilmesinin turist akışını hızlandırdığını belirten Arısoy, “Türkiye ile Ukrayna arasında zaten hem devlet başkanları, hem ülke düzeyinde çok güzel bir iş birliği var. Bunu turizm alanında da daha fazla geliştirmek üzere çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Bir sonraki toplantı bizim ev sahipliğimizde Türkiye’de olacak” diye konuştu.

“Ukrayna’ya uçak seferleri artacak”

Ukrayna ile Türkiye arasında doğrudan uçak seferlerinin artırılmak istendiğini söyleyen Bakan Yardımcısı, “Kültür ve Turizm Bakanımız ile THY Yönetim Kurulu Başkanı arasında bir protokol imzalandı. Daha nitelikli turist kazanmanın yolu, tarifeli, business class ile seferlerin başlaması. THY Ukrayna’dan kademeli olarak uçuşları artıracak. Ukrayna’ya zaten hem THY, hem diğer hava yollarıyla çok yüksek frekansta uçuyoruz, buna rağmen imkanlar doğrultusunda sefer sayısının önümüzdeki dönemde artacağını düşünüyorum” dedi.


“Otellere her şey dahil sisteminden çıkmalarını tavsiye ediyoruz”

Türkiye’ye gelen Ukraynalı turistlerin ülkenin tarihi ve kültürel güzelliklerine daha fazla ilgi göstermelerinin arzu edildiğini belirten Arısoy, “Her şey dahil Türk otelcilik sisteminin ürettiği bir sistem. Hükümet olarak otellere bu sistemden çıkmalarını tavsiye ediyoruz. Fakat bir anda böyle bir değişimin olması zor görünüyor. Antalya’ya gelen turistlerin tarihi ve turistik yerleri, müzeleri gezmelerini çok önemsiyoruz” dedi.

“Ukrayna’ya gelen Türk turist sayısında yüzde 35 artış”

UkraynaHayat’ın sorularını yanıtlayan Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mihail Titarçuk ise, “Türkiye tarafı ile görüşmelerimiz her sene çok olumlu geçiyor. Turizm Çalışma Grubu toplantısı geçen sene nisan ayında Antalya’da yapılmıştı, şimdi de burada bir araya geldik. Turizm, ekonomik kalkınmanın temelini oluşturan bir sektör. Çalışma Grubu toplantıları kapsamında atılan adımlar olumlu sonuçlar vermeye başladı. İki ülke arasında turist sayısı giderek artıyor” dedi.

Geçen sene Ukrayna’ya gelen Türk turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 35 arttığını söyleyen Ukraynalı Bakan Yardımcısı, “Türkiye’den Ukrayna’ya 2017’de 300 bin turist geldi. Ukrayna’dan Türkiye’ye giden turist sayısı ise bunun dört katı, yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi. Ukrayna’daki kış turizm merkezlerinin, kaplıcaların Türkiye’de daha popüler hale gelmesi gerekiyor. İki ülke arasında uçak seferleri sürekli artışta. Farklı bölgelere doğrudan uçak seferlerinin düzenlenmesine yönelik çalışmalar sürüyor” diye konuştu.

18.10.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.